Kamery live
prognoza pogody

Nowa lokalizacja dla „Sokoła” – przesądzona

Wyciszenie Włącz dźwięk

POWIAT NOWOTARSKI. W czerwcu komisje Rady Powiatu opiniowały pomysł przeniesienia Zespołu Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana, czyli popularnego „Sokoła” do nowej siedziby. Teraz decyzje zapadły – jeszcze w tym roku starostwo chce zlecić wykonanie projektu.

Stajemy przed wyzwaniem budowy siedziby Zespołu Szkół Nr 1, ponieważ po wszystkich analizach, po wykonanych badaniach – stwierdziliśmy, że nie ma możliwości przystosowania tego budynku do aktualnych przepisów i wymogów przewidzianych dla obiektów szkolnych – mówi starosta Krzysztof Faber. – Tak, że podejmujemy działania i nawet w tym roku chcemy ogłosić przetarg na projekt dla nowego kompleksu szkół zawodowych. 

O takiej konieczności przesądza zarówno przekraczająca pół tysiąca liczba uczniów „Sokoła”, jak i perspektywa rozwoju szkolnictwa zawodowego w powiecie. Do tego dochodzi brak sali gimnastycznej w historycznym budynku.

Wcześniej opracowana koncepcja i projekt rozbudowy, obliczony na pozyskanie  kilku sal dydaktycznych oraz wzniesienie sali gimnastycznej, oznaczałyby wydatki nawet 17-milionowe. Sama podbudowa, czyli posadowienie budynku w betonowej wannie, okazała się kosztem 4-milionowym. Powiatowe władze doszły więc do wniosku, że budowa tego, co było zaplanowane, w miejscu dawnego wysypiska i starorzecza Czarnego Dunajca, generuje zbyt duże koszty. Ponadto nie doszły do skutku zamysły budowy sali gimnastycznej razem z miastem, wspólnej dla „Sokoła” i Szkoły Podstawowej nr 1.

Pomysł na nową lokalizację – przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, jest dość rewolucyjny, ale powiat stoi przy nim konsekwentnie. Przewiduje bowiem kilka dodatkowych sal dla Ośrodka, włącznie z większą salą rehabilitacyjną. I oczywiście wspólną salę gimnastyczną.

Nowa siedziba kompleksu Szkół zawodowych jest przewidziana dla ok. 600 uczniów. Zabytkowy gmach „Sokoła”, z kulturalno-rozrywkową przeszłością, gdy już przestanie służyć celom dydaktycznym, ma natomiast rozwiązać problemy lokalowe Powiatowego Centrum Kultury.  

(asz)

 

 

Anna Szopińska 01.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Zniesmaczony 14:18 01.10.2020

Chyba ktoś zwariował , z takiej super lokalizacji, przenosić szkołę na takie miejsce....

Zobacz również