Kamery live
prognoza pogody

Nowa dyżurka dla ratowników GOPR w Krościenku

8 listopada 2022 09:07

W poniedziałek 7 listopada odbyło się uroczyste otwarcie zupełnie nowej dyżurki ratowników GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Na jej budowę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało kwotę 1 mln złotych, z kolei Zarząd Województwa Małopolskiego przekazał kwotę ponad 40 tysięcy na wyposażenie i umeblowanie stacji ratunkowej. Zarząd Województwa Małopolskiego na uroczystości reprezentował wicemarszałek Józef Gawron.

Nowa dyżurka dla ratowników GOPR w Krościenku

To niezwykle ważne wydarzenie dla tej części Małopolski – stacja ratunkowa GOPR pomoże bowiem szybko i sprawnie udzielać pomocy zarówno stałym mieszkańcom regionu jak i licznie przebywającym tu praktycznie przez cały rok turystom i narciarzom. Nowa dyżurka dla ratowników górskich będzie więc realnie przyczyniać się do zwiększenia bezpieczeństwa w górach. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to wyjątkowa organizacja, której członków łączy miłość do gór oraz niesamowita determinacja w prowadzeniu działań ratowniczych. Bez względu na porę roku i stan pogody ratownicy GOPR zawsze są we gotowości do niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Służba w ratownictwie górskim nie jest zwykłą pracą wśród innych zawodów, ale prawdziwym powołaniem.

-Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów oraz uczestników uroczystości otwarcia dyżurki GOPR w Krościenku nad Dunajcem. Cieszę się, że obchodząca 65-lecie działalności sekcja operacyjna GOPR-Krościenko zyskała nową stację ratunkową. Polskie góry należą do najpiękniejszych na świecie. Małopolska to region wymarzony dla różnego rodzaju turystyki i wypoczynku. W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego dziękuję wszystkim Państwu, którzy na co dzień bez względu na porę roku, dnia i stan pogody czuwacie nad bezpieczeństwem turystów stawiając na każde wezwanie o pomoc. Przyjmijcie Państwo także życzenia samych udanych działań ratowniczych zakończonych bezpiecznym powrotem do stacji i do domów – napisał w liście gratulacyjnym do uczestników uroczystości Witold Kozłowski Marszałek Małopolski

Otwarta właśnie nowa dyżurka GOPR- sekcji operacyjnej, znajduje się dokładnie w połowie między punktem wyjściowym szlaku na Lubań w Gorcach i na Trzy Korony w Pieninach. To wspaniały budynek z garażami na sprzęt, z pełnym wyposażeniem. A stało się to dzięki wsparciu ze strony Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pan Minister Maciej Wąsik zdecydował o wsparciu tej budowy. Ratownicy po bardzo krótkim cyklu budowlanym mogą pracować we właściwych warunkach.

-To bardzo ważne wydarzenie, ale też radość dla wszystkich mieszkańców i turystów Małopolski. Nowa siedziba z nowym wyposażeniem, a także sprzętem GOPRU – oddziału w Krościenku to większy poziom bezpieczeństwa dla wszystkich korzystających z uroków tutejszych terenów. To szybsza możliwość reakcji i pomocy w sytuacji zagrożenia. Cieszę się, że w imieniu Zarządu miałem dzisiaj okazję pogratulować tej nowej siedziby oraz złożyć życzenia z okazji 65-lecia istnienia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy to ludzie wyjątkowi, gotowi nieść pomoc niezależnie od pory dnia czy nocy, od pogody i warunków. Reagują na wezwanie i ruszają w góry ryzykując własnym zdrowiem i życiem. To należy cenić i szanować. Jako Urząd Marszałkowski dołożyliśmy swoją cegiełkę do tego projektu. Chociaż nie możemy konkurować z dotacja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który zasadniczo wsparł tą inicjatywę, to miło nam się pochwalić, że część wyposażenia, w tym także środków transportu to również wkład z Województwa Małopolskiego – mówił wicemarszałek Józef Gawron.

Budowa, a właściwie oddanie całkowicie nowej stacji tutaj w Krościenku to zupełnie inny standard pracy. Od 65 lat ratownicy lokalnej społeczności grupy podhalańskiej  rabczańskiej zabiegali o tego typu obiekt. Do tej pory tułali się przez te wszystkie lata po różnych miejscach. Ostatnio gościnnie mieli dyżurkę na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, w  siedzibie dyrekcji parku. Dzisiaj mają własny obiekt. To są wymogi dzisiejszej, nowoczesnej działalności służby ratowniczej, gdzie należy mieć odpowiedni sprzęt i miejsce dla ratowników, żeby móc w odpowiedni sposób reagować. wyjeżdżać. Warto przypomnieć, że na terenie Pienińskiego Parku, a właściwie Gorców znajduje się styk trzech pasm górskich czyli Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki. W tym roku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało wsparcie finansowe na zakup sprzętu ratowniczego w kwocie ponad 9 mln zł. Tak naprawdę to największa tego typu transza finansowa i właściwie sprzętowa rewolucja w historii ratownictwa górskiego w Polsce. Między innymi część tego sprzętu również znalazła się na wyposażeniu nowej stacji w Krościenku.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

os 08.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również