Kamery live
prognoza pogody

Nowa droga z Niwy na Grel – gotowa jeszcze w tym roku

11 lipca 2019 14:29
Wyciszenie Włącz dźwięk

1300 metrów nowej drogi o szerokości 6 metrów z dwustronnym, szerokim chodnikiem i oświetleniem, umocnienie potoku Klikuszówka, a także budowa gazociągu i kanalizacji – to efekt końcowy trwającej od początku czerwca tego roku budowy łącznika Niwa-Grel. Z blisko 10 milionowym budżetem, jest największą inwestycją drogową realizowaną przez miasto od lat. Jej finiszu możemy spodziewać się już w połowie listopada tego roku.

To inwestycja od dawna wyczekiwana przez mieszkańców. Ma zapewnić bezpieczeństwo, skomunikować pobliskie osiedla i doprowadzić sieć gazociągową na Niwę. Z budżetem, który – włączając koszt wykupu gruntów – przekracza 10 milionów zł, jest największą miejską inwestycją drogową od lat. Na szczęście dla budżetu miasta, jest ona realizowana z 4,5 milionowym dofinansowaniem z państwowego Funduszu Dróg Samorządowych.

-Cieszymy się z tego tytułu, że możemy realizować tę inwestycję z dofinansowaniem, dzięki wsparciu rządowemu – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha – To inwestycja, która zmieni ten obszar miasta. Ta droga skomunikuje obszary już zabudowane i uruchomi nowe tereny, które do tej pory nie miały dobrego skomunikowania z głównymi ciągami w mieście. Jest to bardzo pozytywne, że nadążamy za rozbudową osiedla, równo z postępującą zabudową mieszkaniową, budując dużą, szeroką, główną arterię tego osiedla. 

O tym, że droga jest niezbędna, mówią sami mieszkańcy. To oni zresztą w 2014 roku podpisali się pod projektem uchwały w sprawie jej powstania. Podpis złożyło wówczas ponad 650 osób. 

-Ta droga jest ogromnie potrzebna  – zapewnia w imieniu mieszkańców Danuta Szokalska – Stefaniak, radna z ul. Grel – Mieszkańcy tej ulicy długo czekali na podłączenie gazu, kanalizacji. To są bardzo potrzebne rzeczy dla mieszkańców i tych okolic, aby powietrze było czyste. Po drugie – jest niezwykle istotna dla matek i rodziców, którzy dowożą dzieci do szkoły. Do tej pory graniczyło to z cudem – wyjazd na zakopiankę to było jedno wielkie niebezpieczeństwo i zagrożenie. Trzecia bardzo ważna rzecz – problem nieuregulowanego potoku, który od co najmniej 30 lat wylewał i zalewał okoliczne domy. 

Nowa droga rozwiąże problem nieuregulowanego potoku Klikuszówka, przyczyni się do poprowadzenia na Niwę sieci gazociągowej i kanalizacyjnej, zaś przede wszystkim – umożliwi bezpieczne dojście i przejazd w kierunku kościoła i szkoły. 

-Nowa droga pozwoli także szkole na Niwie, która jest dużą placówką, do tej pory nie w pełni wykorzystaną jeżeli chodzi o jej możliwości lokalowe, pozwoli na przyjęcie nowych uczniów, którzy będą mieli łatwiejszy, a przede wszystkim bezpieczny dostęp, z pominięciem “zakopianki” – zaznacza burmistrz Nowego Targu, Grzegorz Watycha Dzięki tej inwestycji drogowej również sieć gazowa dotrze na Niwę, do osiedla mieszkaniowego, ale też do budynku szkoły, która do tej pory jest ogrzewana olejem opałowym, który jest medium dużo droższym niż gaz ziemny, dlatego liczymy też na pewne oszczędności z tego tytułu.  

Zakres wykonywanych prac jest bardzo duży, to de facto budowa całkiem nowej arterii, która tylko częściowo pokrywa się z istniejącą drogą. Inwestycję realizuje duża, austriacka firma Strabag – Infrastruktura Południe z siedzibą we Wrocławiu. Podwykonawcami są firmy: Remost (prace związane z umocnieniem potoku oraz wykonanie dwóch mostków) i Czorsztyn Ski (prace związane z kanalizacją i roboty brukarskie). Choć przekazanie placu nastąpiło 7 maja br., prace budowlane rozpoczęły się dopiero miesiąc później, ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Budowa odcinka Niwa – Grel z wyższym dofinansowaniem

-Obecnie mamy za sobą piąty tydzień przepracowany w pełni. Wykonaliśmy 40 m muru oporowego, stabilizację cementem na połowie odcinka, a  także całość kanalizacji deszczowej – mówi kierownik robót Marcin Kidoń z firmy Strabag Infrastruktura Południe – Termin zakończenia prac przewidziany jest na 15 listopada. Zaawansowanie wynosi ok. 20%, myślę, że mamy odpowiednią ilość sprzętu, dobre firmy, mamy swoje “know-how”, tak że dołożymy wszelki starań, aby się w tym terminie zmieścić. 

Pojawił się już pomysł na nazwę dla nowo powstającej drogi. Po konsultacji z mieszkańcami, projekt uchwały w tej sprawie zostanie przedstawiony Radzie Miasta po wakacjach.

/os

os 11.07.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również