Kamery live
prognoza pogody

Niedziela z Braćmi na Gubałówce [FOTO]

12 lipca 2016 10:39

Drugi weekendowy koncert w ramach festiwalu Hej Fest-Gubałówka-Zakopane 2016 za nami. Na najwyżej położonej scenie w Polsce tym razem zagrali bracia Cugowscy, którym towarzyszył lider Budki Suflera - Krzysztof Cugowski.

Niedziela z Braćmi na Gubałówce [FOTO]

   Koncert gwiazd poprzedził występ początkujących zespołów w ramach Festiwalu Supportów. Tradycyjnie już prezentujemy ich krótkie opisy.

Antonina

Antonina to wokalistka czujnie poruszająca się w muzycznej kosmoprzestrzeni, w poszukiwaniu niebanalnych dźwięków. Autorka tekstów, eksperymentująca w różnych kierunkach muzycznych, łączy brzmienia soulowo-jazzowe z nutą alternatywy, co daje efekt totalnej awangardy. Pasja wprowadza ją w stan nieważkości i tylko chęć przelania „wyobraźni” na papier sprowadza ją siłą grawitacji na ziemię. Jak czytamy na oficjalnym profilu artystki: Młoda artystka chciałaby zabrać wszystkich dźwiękoczułych kosmitów na swoją muzyczną planetę. I niech rzęsy podkręcają, włosy dęba stają, a ciała dreszcze mają!

Bezsensu

Zespół powstał w Zielonej Górze, w obecnym kształcie funkcjonuje od 2014 r. W październiku 2015 zespół był gościem grupy Happysad podczas trasy koncertowej “Tańczmy Tour 2015”.11 maja 2015 roku nakładem Luna Music ukazał się drugi album Bezsensu pt. “Wszystko i nie tylko wszystko”, nagrany pod okiem Jacka Szabrańskiego, znanego m.in. z The Car is on Fire. Za mastering odpowiada Błażej Domański ze studia S7 oraz Simon Davey znany ze współpracy z Franz Ferdinand, The XX czy Calvinem Harrisem.
Fundusze na drugi album grupa zebrała m.in. poprzez wsparcie fanów w akcji crowdfundingowej Polak Potrafi. 27 marca 2013 nakładem Fonografiki ukazał się debiutancki album zespołu “Co tam myślisz?”

W 2011 r. zespół został laureatem konkursu Scena Machiny i zagrał przed Myslovitz w warszawskiej Stodole. Przewodniczącym jury Machiny był Piotr Metz. Piosenka „Niezawieszenie” zajęła II miejsce w plebiscycie portalu Uwolnij muzykę ma Piosenkę roku 2011. Jury plebiscytu na Najlepszy lubuski zespół nie tylko rockowy roku 2011 przyznało Bezsensu I miejsce. Piosenka “Czy jedziesz ze mną? 2” zajęła I miejsce w plebiscycie na Letni Hit Machiny. W styczniu 2013 roku utwór “Wyłącz prąd (miasto)” można było usłyszeć na antenie radia Eska Rock.

 Bezsensu grało na szeregu festiwali: Open’er Festival 2012, Slot Art Festival, Festiwal im. Grzegorza Ciechowskiego. Zespół koncertował też m.in. z Myslovitz, T.Love, Pogodno, Muchami, Kombajnem do zbierania kur po wioskach, Tymonem Tymańskim. Zielonogórzanie mają za sobą już ponad 100 koncertów – głównie w zachodniej części Polski (m.in. we Wrocławiu, Gorzowie, Poznaniu, Szczecinie), ale również w Niemczech (Berlin, Cottbus), gdzie we wrześniu 2008 r. ich utwór pojawił na składance Lauter.

W wyniku głosowania – Antonina uzyskała 40 punktów, zaś grupa Bezsensu 60 punktów.

Od Autora

   Lubelszczyzna ma na swoim koncie kilka znanych i lubianych artystów sceny rockowej. Dość przypomnieć Urszulę, Bajm, czy Budkę Suflera. W ten kanon na pewno wpisują się Bracia. W niedzielę na Gubałówce mieliśmy okazję gościć rodzinę Cugowskich, która zaprezentowała zgromadzonej publiczności kawał dobrego rockowego rzemiosła. Jest coś ujmującego w tym, że dwa pokolenia artystów wspólnie występują na jednej scenie i w dodatku w gronie rodziny. Złośliwi stwierdzą z przekąsem, że to rodzinny biznes, tak jak u lekarzy, czy prawników. Nie do końca takie stwierdzenie jest prawdziwe, albowiem na Gubałówce nie widziałem chłodno kalkulującej rodziny artystów, a pasjonatów którzy cieszą się i bawią na scenie. A zwłaszcza nas – widzów.

tekst: MSX
fot. Maciej Jonek

NT24TV 12.07.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również