nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Niedziela Palmowa w cieniu koronawirusa

Mimo surowych obostrzeń, mimo pustek i ciszy panującej przez cały dzień w Nowym Targu, garstka wiernych dochowała tradycji i – spełniając obecne ograniczenia liczebnościowe oraz zachowując zasady bezpieczeństwa – przyniosła palmy wielkanocne na dzisiejsze nabożeństwo.

Po tłumach wiernych gromadzących się rokrocznie przy świątyniach w Niedzielę Palmową pozostało wyłącznie wspomnienie. Nie uświadczy modlących się, ani nawet spacerowiczów, kościoły gromadzą zaledwie kilku wiernych, a w samej Stolicy Podhala panuje cisza i pustka. Władze kościelne przyznają, że takich Świąt Wielkanocnych, jakie mamy obecnie, nie było od czasów drugiej wojny światowej. Jednak jak wskazują, wprowadzone ograniczenia są potrzebne.

 – Modlimy się razem, kapłani, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy o to, aby społeczne skutki epidemii, to znaczy kwarantanna, samotność, zawieszone zajęcia w szkołach i uczelniach, zatrzymanie życia kulturalnego, spowolnienie gospodarcze, niebezpieczeństwo bankructwa części przedsiębiorstw, widmo recesji, a co za tym idzie utrata miejsc pracy i źródła utrzymania, okazały się jak najmniej dotkliwe – mówi w specjalnym orędziu abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Ale mimo bezprecedensowych obostrzeń znaleźli się również tacy, którzy dochowali wierności tradycji.

 – Przyszłam tu z potrzeby ducha. Żeby wyjść z domu, być w tym kościele, żeby nawet taką małą palmę wziąć i żeby te święta przeżyć tak jak należy – mówi jedna z mieszkanek Nowego Targu, która uczestniczyła w dzisiejszej mszy świętej w kościele św. Katarzyny.

O ile teraz zobaczenie palm wielkanocnych na ulicy graniczy z cudem, o tyle wierni przekonują, że te sporządzili we własnych domach. Do tego też duchowni już tydzień wcześniej zachęcali wszystkich, jednocześnie tłumacząc, że w tym roku to właśnie na wiernych przypadł obowiązek ich poświęcenia (…).

Więcej informacji na temat dzisiejszej Niedzieli Palmowej w Nowym Targu zobaczycie w poniższym materiale video. Zapraszamy do oglądania.

/ps/

5 0

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna
array(2) { [0]=> int(56) [1]=> int(68) }