Kamery live
prognoza pogody

Nie żyje wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko

12 kwietnia 2021 09:32

Wczoraj wieczorem w Zakopanem zmarł wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko. Samorządowiec miał 70 lat. 

Nie żyje wicestarosta tatrzański Jerzy Zacharko

“Z wielkim smutkiem żegnamy Ś.P. Jerzego Zacharkę – legendę Solidarności i zasłużonego zakopiańskiego samorządowca, wicestarostę tatrzańskiego, a przede wszystkim człowieka, który z wielką pasją i oddaniem pracował dla dobra naszego miasta i powiatu” – tak żegnają zmarłego samorządowca władze Miasta Zakopanego. 

Jerzy Zacharko był absolwentem Technikum Budowy Instrumentów Lutniczych w Nowym Targu, jednak życie poświęcił przede wszystkim pracy społecznej i działalności politycznej. Był działaczem opozycyjnym w czasie PRL, współtwórcą zakopiańskiej Solidarności.

Przez wiele lat pracował w PSS Społem w Zakopanem, w latach 80-tych rozpoczął tam działalność opozycyjną. Współorganizował Komitet Organizacyjny Solidarności w Społem, którego został przewodniczącym. Był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Krajowej Komisji Koordynacyjnej Solidarności Pracowników Społem. Zajmował się także drukowaniem i kolportowaniem wydawnictw podziemnych. W czasie stanu wojennego był internowany w ośrodkach odosobnienia w Załężu i Kielcach-Piaskach. W latach 1986-89 był drukarzem i kolporterem podziemnych wydawnictw min. „Biuletynu Podhalańskiego”.. W 1989 r. został wiceprzewodniczącym Tymczasowej Komisji Miejskiej NSZZ „Solidarność”, a potem przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego w Zakopanem. 

W wolnej Polsce pełnił szereg funkcji samorządowych: radnego, przewodniczącego Rady Miasta Zakopanego, wiceburmistrza Zakopanego, a od 2014 roku – wicestarosty tatrzańskiego

Za swoją działalność został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Marszałek Witold Kozłowski odznaczył pośmiertnie Jerzego Zacharkę Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyżem Małopolski.

Przypominamy nasz zeszłoroczny materiał, zrealizowany w ramach rocznicy 30-lecia samorządu terytorialnego w Polsce, gdzie swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielił się także Jerzy Zacharko, jako jedna z czołowych osób, które na Podhalu budowały zręby państwa obywatelskiego. 

os 12.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również