Kamery live
prognoza pogody

Nie żyje Roman Dzioboń

27 października 2021 10:37

W wieku 89 lat zmarł Roman Dzioboń –  znany nowotarski poeta, jeden z klasyków podhalańskiej poezji, autor gawęd i wspomnieniowych książek, niestrudzony wędrowiec, miłośnik gór, zapalony rowerzysta i narciarz.

Nie żyje Roman Dzioboń

Roman Dzioboń urodził się 6 października 1932 roku Nowym Targu. Tutaj ukończył szkołę powszechną i LO im. Seweryna Goszczyńskiego, a następnie kształcił się na Wydziale Stomatologicznym Akademii Medycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów pracował jako dentysta w różnych przychodniach na Podhalu, m.in. w Szaflarach.

Jako poeta zadebiutował w 1985 roku na Łamach „Podhalanki”. Pierwszy tomik poezji – “Gazdówka w mieście” ukazał się w 1990 roku. Pisał zarówno gwarą, jak i językiem literackim. Jego wiersze wielokrotnie nagradzane były w rozmaitych konkursach. 

Przy okazji promocji jednego z tomików -‘Wszystkie pory życia” z 2009 roku, tak pisała o Romanie Dzioboniu redaktor Anna Szopińska. 

“Wydaje się, że największy wpływ na jego umysł i duszę wywarła atmosfera rodzinnego domu, z którego wyniósł szacunek dla języka i całej kultury ludowej oraz zauroczenie pięknem Gorców, Tatr i Pienin, które  wielokrotnie przemierzył rowerem, pieszo lub na nartach.  Jest on także stałym i aktywnym uczestnikiem wszelkiego rodzaju działań, których celem jest utrwalanie i pielęgnowanie dorobku kulturalnego całego  Podhala. (…)

Jest więc ten przyjaciel księdza Tischnera, ten laureat wielu prestiżowych konkursów poetyckich, ten weteran Biegu Podhalańskiego człowiekiem niezwykłym, człowiekiem rozpoznawalnym, człowiekiem, który swoimi  pasjami wzbogacił życie naszego miasta i regionu” 

Wkrótce – szersze wspomnienie. 

os 27.10.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również