Kamery live
prognoza pogody

“Nie ma tolerancji” – maksymalne kary grzywny za spalanie odpadów i garbarskie ścieki

Trzy kary grzywny w kwocie 5 tys. złotych plus zwrot kosztów sądowych (570 zł) nałożył w ciągu minionego miesiąca Wydział Karny Sądu Rejonowego w Nowym Targu na mieszkańców, którzy łamali przepisy o ochronie środowiska. Dwie kary dotyczyły udowodnionego spalania odpadów, trzecia – wycieku ścieków garbarskich. To maksymalne, dopuszczalne kary grzywny. Nie ma tutaj tolerancji – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. 

W dniu 1 lutego 2018 r. Sąd Rejonowy w Nowym Targu Wydział II Karny wydał trzy wyroki nakazowe na obwinionych za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie środowiska. Dwa wyroki dotyczyły stwierdzenia przez pracowników Wydziału spalania odpadów. Trzeci wyrok dotyczy stwierdzonego wycieku nieczystości ciekłych w tym ścieków garbarskich przemysłowych. Wskutek czego na obwinione osoby Sąd nałożył kary grzywny w kwocie po 5000 zł wraz z kosztami sądowymi w kwocie 570 zł.

-Widzimy, że te kary są już dotkliwe i myślę, że będą skutkowały stosowaniem się do przepisów, ale też będą przestrogą dla tych, którzy wciąż dopuszczają się łamania prawa i zanieczyszczają środowisko. Nie ma tutaj tolerancji i sąd również stosuje maksymalne, dopuszczalne kary grzywny – mówił podczas Sesji Rady Miasta burmistrz Grzegorz Watycha. 

W ciągu minionego miesiącapracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili także kolejne kontrole – łącznie było to 19 kontroli nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.

Efektem działań podejmowanych przez Wydział GKiOŚ jest stwierdzenie wycieku nieczystości ciekłych ze zbiornika na jednej z nieruchomości zlokalizowanej na terenie Nowego Targu. Sprawę skierowano do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu poprzez złożenie zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia.

Ponadto na dwóch nieruchomościach na terenie Nowego Targu stwierdzono proceder spalania odpadów. W związku z powyższym pobrano próbki odpadu paleniskowego, które zostaną przekazane do analizy przez akredytowane laboratorium. Wynik badania da podstawę do skierowania spraw do Sądu.  

 

 

 

os 28.02.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
Mieszkaniec okolic Tarnowskich Gór 13:07 13.11.2018

Szkoda, że nie widzę takiego podejścia w mojej okolicy.

Radek 18:09 28.02.2018

Wreszcie dotarło, że nie można tolerować wybryków kilku osób, trujących nas wszystkich!

Miki 05:54 01.03.2018

Popieram

Zobacz również