Kamery live
prognoza pogody

Nazwa ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza – do zmiany!

24 października 2017 06:13

Konieczność zmiany nazwy tej ulicy związana jest z obowiązującą od zeszłego roku ustawą dekomunizacyjną, a do jej zmiany wezwał w piśmie wojewoda małopolski. W projekcie uchwały burmistrz zaproponował zmianę nazwy ulicy na Marii Pajerskiej, dla upamiętnienia mijającej w tym roku, 75. rocznicy tragicznej śmierci wojennej bohaterki. Projekt w najbliższych dniach zostanie poddany konsultacjom społecznym. 

Nazwa ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza - do zmiany!

Opiniowaniem nazw ulic, które mogą podlegać ustawie z dnia 1 kwietnia 2016 r. o “zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej” zajmuje się Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. 

Zgodnie z ustawą, nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego, nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Ustawa określa, że za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. Za taką właśnie uznał IPN nazwę ulicy Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Targu, okalającą z jednej strony Stadion Miejski im. Józefa Piłsudskiego.

Zmiana nazwy ulicy jest już przesądzona, pytanie – na jaką zostanie ona zmieniona. Burmistrz Miasta Grzegorz Watycha zaproponował zmianę nazwy ulicy na: Marii Pajerskiej – wojennej bohaterki, której dokonania na szlaku kurierskim wiodącym do Budapesztu, stawiają ja w jednym rzędzie z Heleną Marusarzówną i legendarnymi kurierami Podhala. Maria Pajerska – Marynka – zginęła tragicznie nakryta przez gestapo 12 sierpnia 1942 roku, mając zaledwie 29 lat.

O nadanie imienia Marii Pajerskiej jednej z nowotarskich ulic od lat wnioskowała m.in. Maria Pawluśkiewicz.

/os

NT24TV 24.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również