Kamery live
prognoza pogody

Nauczyciele będą strajkować?

25 marca 2019 14:04

Przed południem zakończyło się referendum zorganizowane w nowotarskich szkołach. Nauczyciele głosowali za tym, czy przystąpić do ogólnopolskiego strajku 8 kwietnia. Wyniki głosowania poznamy jutro.

Nauczyciele będą strajkować?

zdj. archiwalne

Według opublikowanego dziś komunikatu Sławomira Broniarza, prezesa ogólnopolskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, w całej Polsce za strajkiem opowiedziało się niemal 85% procent placówek edukacyjnych, które w tej sprawie zorganizowały głosowanie. Wyniki te nie dotyczą jednak tych miast, w których referendum zaplanowano na dzisiaj. Jednym z nich jest Nowy Targ.

W nowotarskich szkołach podstawowych, zawodowych i liceach od rana trwało referendum, w trakcie którego nauczyciele oddawali swój głos. Od wyników głosowania zależy czy 8 kwietnia placówki edukacyjne w Stolicy Podhala wezmą udział w ogólnopolskim strajku. Istnieje obawa, że akcja może potrwać kilka dni i zbiec się z zaplanowanymi dwa dni później egzaminami gimnazjalnymi. Wówczas organizacja jak i przebieg testów staną pod wielkim znakiem zapytania.

Przypomnijmy: Nauczycielskie związki zawodowe domagają się podwyżek – Solidarność żąda podniesienia płac w oświacie nie mniej niż 650 złotych od początku tego roku oraz o kolejne 15% od kolejnego, tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się podwyżki w wysokości tysiąca złotych. Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej twierdzi, że w budżecie państwa nie ma tylu pieniędzy, aby spełnić roszczenia nauczycieli.

/ps/

Piotr Starmach 25.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również