Kamery live
prognoza pogody

Nasz Szpital – w setce najlepszych i z ministerialnym certyfikatem (galeria)

16 grudnia 2016 08:19

Takiego święta jeszcze w Podhalańskim szpitalu nie było. Nowotarska lecznica po raz pierwszy zdobyła Certyfikat Akredytacyjny Ministra Zdrowia. Pierwszy raz też – startując w ogólnopolskim rankingu od trzech lat – znalazła się w „złotej setce” polskich szpitali, na siódmym miejscu w Małopolsce.

Nasz Szpital – w setce najlepszych i z ministerialnym certyfikatem (galeria)

Na uroczystość z tej okazji przybyło mnóstwo gości, na czele z wicewojewodą Piotrem Ćwikiem i szefostwem Małopolskiego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, wojewódzkiego Oddziału NFZ w Krakowie, Okręgowej Izby Lekarskiej, Małopolskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych, związków zawodowych, służb sanitarnych, Regionu IPA, zaprzyjaźnionych szpitali, ośrodków zdrowia, straży pożarnej, GOPR-u. Nie mogło braknąć władz miasta, powiatu i gmin, przedstawicieli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły zawodowej, jednostek współpracujących ze Szpitalem, radnych powiatowych, członków rady Społecznej Szpitala, wreszcie jego kadry lekarskiej, pielęgniarskiej, administracyjnej, technicznej, duchowieństwa. Tłum gości i pracowników lecznicy wypełnił całą salę konferencyjną.

Do uzyskania certyfikatu Szpital przygotowywał się przeszło dwa lata. Wymaganych standardów do osiągnięcia było ponad 200. Ministerialny certyfikat przede wszystkim świadczy o jakości usług. Dla pacjenta stanowi potwierdzenie, że ich standard jest bardzo wysoki i daje mu gwarancję bezpieczeństwa. Szpital znalazł się tym samym gronie 250 placówek w kraju, certyfikowanych przez ministra zdrowia. Teraz jego ambicją będzie utrzymanie wysokich standardów i zdobytej pozycji. A to mocny impuls do rozwoju placówki.

Wejście do „złotej setki”, a właściwie pierwszej pięćdziesiątki i siódme miejsce w Małopolsce też trzeba uznać za spektakularny sukces zespołowej pracy Szpitala. Od tej pory celem może być już tylko dostanie się do pierwszej dziesiątki najlepszych placówek.

Przy ocenie szpitali startujących w rankingu stosowane były kryteria podobne do tych, według których klasyfikuje szpitale Centrum Monitorowania Jakości. Trzeba tu było jednak spełnić wymogi menedżerskie, zarządcze. Brane też były pod uwagę ankiety internetowe, które wypełniali w większości pacjenci. Rankingowe trofea też świadczą, że jakość usług w Szpitalu jest na coraz wyższym poziomie.

Przy wtórze gratulacji i pochwał, starosta Krzysztof Faber, dziękował szpitalnej kadrze za podjęcie trudu wdrażania standardów i potwierdzenia dobrych praktyk, bo było to naprawdę duże wyzwanie.

Ale zwrócił uwagę na jeszcze jedną ważną okoliczność: trudno byłoby osiągnąć te pozycje, gdyby nie ustabilizowana sytuacja finansowa. W 5 lat Szpital zarządzany przez dyrektora Marka Wierzbę spłacił bowiem 28-milionowy dług.

Tłumne i połączone z bankietem spotkanie w sali konferencyjnej było też okazją do wręczenia odznaczeń nadanych przez Prezydenta RP i ministra zdrowia.

Złotymi Medalami za wieloletnią służbę Prezydent uhonorował:

– Ryszarda Bednarskiego – starszego ratownika medycznego w zespole wyjazdowym

– Jana Bobka – konserwatora urządzeń technicznych

– Iwonę Dworską – pracownicę administracji

– Annę Kasprzycką–Macikowską – specjalistkę w dziedzinie ginekologii i położnictwa

– Elżbietę Kokoszkę – pracownicę socjalną

– Urszulę Kozę – kierowniczkę kolejno różnych działów, także społecznego inspektora pracy i przewodniczącą szpitalnej organizacji NSZZ „Solidarność”

– Halinę Lach- sekretarkę medyczną

– Stanisława Legierskiego – ortopedę i traumatologa

– Marię Maciaszek – pracownicę Działu Organizacji i działaczkę związkową

– Zdzisława Macikowskiego – lekarza neurologa

– Józefa Polaczka – ratownika medycznego zespołu wyjazdowego

– Cezarego Wojsławskiego – b. dyrektora Szpitala, chirurga i twórcę Poradni Diagnostyki Endoskopowej

– Annę Zarzycką – farmaceutkę, kierowniczkę Apteki Szpitalnej.

Srebrne Medale za wieloletnią służbę otrzymali: 

– Małgorzata Draus – anestezjolożka, reorganizatorka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, teraz lekarka w zespole wyjazdowym

– Jacek Kuciński – ceniony chirurg

– Zofia Mrawczak – sanitariuszka w Oddziale Rehabilitacji

– Agata Sałach – starsza rejestratorka

– Jan Wawrzyniak – sanitariusz

Brązowy Medal za wieloletnią służbę nagrodził pracę Anny Ślemp-Migiel – kierowniczki Zakładu Mikrobiologii.

Natomiast ministerialne odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” z rąk wojewody odebrali podczas uroczystości:

– Artur Filar – starszy ratownik medyczny

– Halina Gaździńska – kierowniczka średniego personelu w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej

– Jan Handzel – starszy ratownik medyczny

– Bogumiła Kiełtyka – kierowniczka Zakładu Rehabilitacji

– Andrzej Kozioł – ceniony chirurg

– Joanna Mroszczak – starsza ortoptystka

– Stanisław Snopek – kardiolog, zasłużony również dla rozwoju interny

– Zbigniew Woźniak – sanitariusz w Oddziale Neurologii.

Rozrywkową częścią wydarzeń w Szpitalu stał się koncert „New Market Jazz Bandu”, którym od lat kieruje zamiłowany jazzman, odznaczony właśnie dr „Toni” Macikowski.

 

opr. asz

NT24TV 16.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również