Kamery live
prognoza pogody

Narty do biegania? Najpierw pomyśl o odpowiednim obuwiu (mat. sponsorowany)

27 listopada 2022 15:59

Biegówki to ciekawy kompromis, jeśli nie możesz się zdecydować, co kochasz bardziej: narty, czy trekking górski. Narty do biegania pozwalają na długie i intensywne spacery w pięknej zimowej atmosferze. Najważniejsze są buty – jakie wybrać?

Narty do biegania? Najpierw pomyśl o odpowiednim obuwiu (mat. sponsorowany)

Buty do nart biegowych – jakie wybrać?

Buty do biegówek najłatwiej podzielić według rodzaju podłoża, na jakim mają być używane. Wbrew pozorom podczas uprawiania narciarstwa biegowego, ważniejsze są właśnie buty, a nie narty. Te drugie można spokojnie wypożyczyć nawet w okolicy tras biegowych, jednak dobry but daje komfort, wygodę i ma decydujące znaczenie podczas dłuższych tras.

Dlatego, jeśli przymierzasz się do uprawiania tego sportu, zacznij od wyboru specjalistycznego obuwia. Dobre buty do nart biegowych znajdziesz na Sportano.pl. Zakupy przez internet są bardzo wygodne, bo produkty można łatwo porównać online, nie trzeba tracić czasu na jeżdżenie po mieście porównywanie ofert różnych sklepów stacjonarnych, a ewentualny nietrafiony zakup można zwrócić. Jakie buty do nart biegówek wybrać?

Buty do biegówek, a rodzaj terenu

Żeby wybrać naprawdę dobre, wygodne i praktyczne buty do nart biegowych, zacznij od zastanowienia się, czego dokładnie oczekujesz od tego sportu? Chcesz popracować nad kondycją? Osiągać wyniki i rywalizować z innymi narciarzami, czy może bardziej zależy ci na odrobinie kontaktu z dziką przyrodą i szukasz tylko okazji, aby nieco zboczyć z utartej biegowej ścieżki?

Buty do rekreacji

Należy rozróżnić różne typy narciarstwa biegowego. Najbardziej popularne i wszechstronne jest narciarstwo rekreacyjne i turystyczne. Jest to głównie poruszanie się po specjalnie przygotowanych i równych trasach na średnich dystansach.

Buty biegowe do poruszania się poza trasami

Nieco osobną kategorią jest narciarstwo biegowe typu backcountry. Dla osób, które poszukują bardziej autentycznych doznań to świetna alternatywa. Przy wyprawach backcountry narciarz porusza się tak naprawdę po dzikim i nieprzygotowanym terenie. Narty i buty przeznaczone właśnie do backcountry są nieco szersze i dają większą stabilność, kosztem prędkości. Jednak w backcountry zdecydowanie nie chodzi o wynik, tutaj liczy się raczej przygoda – na dzikiej, nieprzygotowane trasie warunki mogą być bardzo różne, dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Dla narciarzy backcountry ta odrobina niepewności i adrenaliny są jednak zwykle bardzo pociągające.

Buty biegowe dla sportowców

Ostatnia kategoria obuwia biegowego to buty specjalistyczne dla narciarzy sportowych, głównie profesjonalistów. Jest to najbardziej zaawansowane technologicznie obuwie sportowe, jednak równocześnie także najbardziej wymagające. Buty tego typu są przeznaczone wyłącznie do poruszania się, a wręcz ścigania, jednak tylko po idealnie przygotowanej trasie. To wybór dla osób, które mają duże doświadczenie i spore umiejętności.

Jakie buty do nart biegowych wybrać w zależności od typu wiązań?

Oprócz przeznaczenia czy technologii wykonania, ważny jest też odpowiedni rozmiar butów czy wiązania. Jeśli chodzi o długość butów narciarskich, to ogólna zasada jest taka, że należy kupować buty do biegówek dłuższe o ok. 0,5 cm od stopy narciarza. Jeśli masz wątpliwości co do wyboru rozmiaru, odrysuj na kartce papieru kontur stopy i w ten sposób zmierz jej dokładną długość.

Co jeszcze jest ważne? Od jakiegoś czasu w butach do biegówek nowej generacji można spotkać różne ciekawe udogodnienia. Jednym z nich jest tzw. płyta NIS. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala dopasować konkretne buty do biegówek do typu wiązań narciarskich bez konieczności tradycyjnego wiercenia dziur w deskach.

Jednak niestety to rozwiązanie, choć czasami bardzo praktyczne, nie jest wolne od wad. Płyta NIS jest przystosowana wyłącznie do butów biegowych z systemem wiązań narciarskich NNN. Jeśli kogoś interesuje płyta NIS, powinien szukać butów z wiązaniami NNN zamiast SNS.

Rodzaje butów do nart biegowych ze względu na budowę i przeznaczenie

Obuwie do nart biegowych dzielimy w zależności od rodzaju podłoża i terenu:

Buty backcountry

To wyposażenie dla miłośników wypraw na dziko. Narciarze, którzy wolą poruszać się mniej uczęszczanymi szlakami i bardziej cenią dziką przyrodę niż idealnie przygotowane podłoże, powinni rozejrzeć się właśnie za butami backcountry. To najlepszy wybór do biegania po śnieżnych bezdrożach i nieprzygotowanym terenie. Ich specyficzna konstrukcja sprawia, że zapewniają bardzo dużą stabilność podczas pracy z nartami. Buty backcountry łatwo rozpoznać po tym, że zwykle mają wyższą cholewkę.

Buty touringowe

Najbardziej uniwersalny i wszechstronny rodzaj obuwia przeznaczonego do nart biegowych. Przystosowane jednak do poruszania się wyłącznie po odpowiednio przygotowanych trasach biegowych. Buty touringowe są nieco tańsze od butów typu backcountry i jest to też dobry wybór dla wszystkich początkujących narciarzy biegowych. Nadają się do poruszania się po oficjalnych trasach biegowych oraz poza nimi, jednak teren musi być stosunkowo dobrze przygotowany i przede wszystkim równy.

Specjalistyczne buty do nart biegowych

Ten rodzaj obuwia jest przeznaczony dla specjalistów i wyczynowych narciarzy biegowych. Buty specjalistyczne są bardzo wymagające i nie wybaczają nawet najdrobniejszych błędów wynikających ze złej techniki poruszania się, ale równocześnie pozwalają osiągać najlepsze wyniki podczas zawodów i najlepiej nadają się do rywalizacji z innymi narciarzami. Takie obuwie jest bez wątpienia najbardziej zaawansowane technologicznie i konstrukcyjnie.

Są to buty do nart biegowych wysokiej jakości, które sprawdzą się podczas naprawdę długich i wymagających tras. Obuwie jest wyposażone w specjalne membrany zapewniające wentylację i optymalny komfort termiczny, ocieplacze, osłony, zaczepy i wiele innych udogodnień. Często obuwie specjalistyczne jest przeznaczone do jednego, konkretnego stylu poruszania się (łyżwa lub klasyczny).

Jak widać, buty biegowe można podzielić według przeznaczenia, rodzaju podłoża czy nawet typu wiązań. Najważniejsze jednak to znaleźć obuwie dobrej jakości, od sprawdzonego producenta. Szukaj go w specjalistycznych sklepach sportowych.

Redakcja 27.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również