Kamery live
prognoza pogody

Narodowe Czytanie – w plenerze i z udziałem VIP-ów

3 września 2017 20:46

Zgromadzeni w niedzielę w samo południe na nowotarskim rynku, mieli okazję usłyszeć jeden z najwybitniejszych polskich dramatów - "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - w nietypowym wykonaniu i w nietypowej scenerii. Wszystko to w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. 

Narodowe Czytanie - w plenerze i z udziałem VIP-ów

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tegorocznej edycji “Wesele” Wyspiańskiego zebrało najwięcej głosów, pokonując tym samym “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego i “Beniowskiego” Juliusza Słowackiego.

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Tagu nie po raz pierwszy przyłączyła się do akcji, jednak tym razem wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu postanowiła wyjść z czytaniem w plener i zaprosić do udziału gości. W poszczególne postaci dramatu, którego fragmenty zabrzmiały pod dachem jednej z kawiarenek zlokalizowanych na nowotarskim rynku, wcielili się:

Grzegorz Watycha – Poeta

Krzysztof Kuranda – Narrator

Krzysztof Łapsa – Pan Młody

Urszula Starzyk – Panna Młoda

Zofia Sokołowska – Isia

Tomasz Zieliński – Chochoł

Bolesław Bara – Jasiek

Krótkie wprowadzenie do wspólnej lektury wygłosił Mirosław Spera, przypominając kilka faktów na temat samej sztuki, jak i okoliczności jej powstania, a muzyczną oprawę zapewnił skrzypek Wiesław Bieniasz, który wyczarowywał smyczkiem atmosferę dawnych Bronowic. 

Wybór fragmentów “Wesela” zapewnił zgromadzonym słuchaczom niepowtarzalną możliwość powrotu do lektury, której wielu z nas nie miało w rękach od czasów liceum i usłyszenia na płycie nowotarskiego rynku słynnych cytatów: “Trza być w butach na weselu”, czy „Miałeś, chłopie, złoty róg (…) Ostał ci sie ino sznur”.

/os

NT24TV 03.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również