Kamery live
prognoza pogody

Najgłębszy odwiert geotermalny – w tym roku przetarg i wiertnia

19 lutego 2020 12:53
Wyciszenie Włącz dźwięk

BAŃSKA NIŻNA – NOWY TARG. Jeszcze w tym roku, kilkaset metrów od Zakładu Ciepłowniczego Geotermii Podhalańskiej w Bańskiej Niżnej, powinna stanąć wieża wiertnicza. Głębokość nowego odwiertu będzie nie notowana dotąd w Polsce, bo sięgnie 7 kilometrów. Spodziewana temperatura wód też będzie wyższa. Na razie powstaje aktualizacja projektu wierceń.

Badania geologiczne, prowadzone przez kilka miesięcy ubiegłego roku, pozwoliły ustalić nową, lepszą lokalizację dla planowanego odwiertu, który docelowo ma zasilić geotermalnym ciepłem Szaflary i Nowy Targ.

– Odwiert będzie oddalony o ok. 700 metrów na północ od dzisiejszych odwiertów Geotermii Podhalańskiej – mówi inicjator całego przedsięwzięcia, wójt Szaflar, Rafał Szkaradziński. – Głębokość jest zwiększona, ponieważ na 7 tysiącach metrów będziemy mieć lepsze parametry wody i lepszą wydajność.  

Zmiana lokalizacji wymagała oczywiście wielu uaktualnień, spotkań z Głównym Geologiem Kraju, z Komisją Zasobów Kopalin oraz innymi decyzyjnymi instytucjami. Była to droga długa i żmudna. Teraz trzeba wyłonić firmę, która sporządzi swego rodzaju aneks do poprzedniego projektu wierceń. Gdy będzie on już gotowy – pozostanie ogłosić przetarg wykonawczy.

Wydrążenie 7-kilometrowego odwiertu jest bardzo dużym wyzwaniem technicznym i sprostać mu mogą tylko wysokospecjalistyczne firmy z odpowiednim sprzętem. Ze względu również na wysokość kosztów – przetarg będzie unijny, międzynarodowy.

– Od przeszło dwóch lat, od kiedy pojawiła się informacja, że będziemy robić odwiert, firmy już pytały o wykonanie – uspokaja wójt Szaflar. – To znaczy, że wiele firm śledzi nasze poczynania i będzie chciało przystąpić do przetargu, z czego się bardzo cieszymy.

Działka, na której planowany jest odwiert, to już własność gminy Szaflary. Dla samego odwiertu nie jest potrzebna duża powierzchnia, ale na czas prac, które wymagają nieco większego areału, trzeba będzie zapewne wynająć sąsiednie działki.

– Na pewno w tym roku przetarg będzie rozstrzygnięty i mam nadzieję, że także w tym roku stanie wiertnia firmy, która będzie mogła rozpocząć prace – deklaruje wójt.

Przeprowadzone wcześniej badania geologiczne pozwoliły przewidzieć wydajność geotermalnego złoża, ale dopóki odwiert nie zostanie wykonany, są to jedynie szacunki.

– Planowany odwiert może nie wystarczyć na wszystkie potrzeby, które wynikają z naszych analiz – uprzedza inicjator rozbudowy geotermalnej instalacji. – Pierwotnie zakładaliśmy, że zainteresowanie geotermią na terenie gminy Szaflary będzie duże, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak wielkie. Na dzisiaj jest ok. 1.000 budynków do podłączenia w sołectwach Szaflary, Zaskale oraz Bór, także część Bańskiej Niżnej. Do tego dochodzi zapotrzebowanie Nowego Targu. Tak, że potrzeby są bardzo wielkie, a sam odwiert może nam nie dać aż tak dużych parametrów. Dlatego szukamy też innych rozwiązań, dzięki którym uda nam się, aby wszyscy mieszkańcy, którzy są chętni, dla których zaprojektowaliśmy możliwość sieciowego ogrzewania – skorzystali z tego.

Przypomnijmy, że 45-milionową dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, na wykonanie pionierskiego odwiertu, gmina Szaflary ma przyznaną od ponad 2 lat.

(asz)

Fot. Geotermia Podhalańska S.A. i (asz)

 

 

Anna Szopińska 19.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również