Kamery live
prognoza pogody

Na Suskiego – nowa altana śmietnikowa

Długotrwały problem z boksami śmietnikowymi na ul. Suskiego został właśnie rozwiązany. Wszystko dzięki inicjatywie i wsparciu organizacyjnym miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Teraz mieszkańcy siedmiu bloków przy Kopernika i Suskiego mogą cieszyć się z prawdopodobnie najbardziej estetycznej i innowacyjnej konstrukcji śmietnikowej w całym mieście. 

Na Suskiego - nowa altana śmietnikowa

Choć za budowę nowej altany śmietnikowej zapłacili z funduszu remontowego sami mieszkańcy siedmiu wspólnot, duży wpływ na organizację, projekt przedsięwzięcia oraz przekonanie wspólnot o słuszności podjętej decyzji miał Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, miejska spółka, która administruje leżącymi tam budynkami wielomieszkaniowymi.

-To z inicjatywy i za namową ZGM wspólnoty zdecydowały, by pieniądze z funduszu remontowego przeznaczyć właśnie na tę inwestycję. Podczas zebrania wspólnot przekonywaliśmy, jak ważne jest rozwiązanie tego problemu, nawet jeśli odbywa się to kosztem innych remontów, czy przedsięwzięć, jak np. malowanie klatek – mówi Dorota Burdyn, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.  

Przypomnijmy, że problem z magazynowaniem odpadów komunalnych na Suskiego związany był przede wszystkim z przepełnieniem boksów, co wpływało niekorzystnie na estetykę całego otoczenia. Sprawa była w przeszłości przedmiotem interpelacji, a budowa nowej altany śmietnikowej zgłoszona była nawet jako jedno z zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mimo sporego poparcia mieszkańców (678 punktów), pomysł nie znalazł się jednak wśród projektów wytypowanych do realizacji, “przegrywając” w 2018 roku z rozbudową siłowni i budową placu zabaw na Wojska Polskiego. 

Tak było jeszcze do niedawna, fot. arch. nowytarg24.tv

 

Z wspólnych śmietników korzystają mieszkańcy łącznie blisko 300 lokali w blokach przy Al. Kopernika i ul. Suskiego. Teraz każdy z budynków ma swój oddzielny, opisany boks. Wspólna jest tylko oddzielona od innych część przeznaczona na odpady wielkogabarytowe. 

Altana, poza tym, że estetyczna i nowoczesna, wykonana jest w innowacyjnej, bardzo trwałej (80-100 lat) i odpornej na akty wandalizmu technologii. To konstrukcja solidna, niepalna, o wysokiej trwałości na uszkodzenia mechaniczne, odporności na starzenie, łatwa w utrzymaniu czystości (szczeliny zapewniające odpływ wody) i ergonomiczna. W razie potrzeby, łatwo wymienić pojedyncze panele. 

-To bardzo innowacyjne, unikalne, zaawansowane systemy aluminiowe – mówi pochodzący z Szaflar Piotr Strama, właściciel firmy Strama Panels, która realizowała inwestycję – Te altany produkujemy w całej Polsce, również w Niemczech, zrealizowaliśmy ich już ponad tysiąc. Co ciekawe, elewacje z paneli produkujemy w Szaflarach. 

Altana śmietnikowa na os. Suskiego w Nowym Targu to pierwsza taka realizacja firmy na Podhalu. 

 

 

os 18.08.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Mieszkaniec 11:39 23.08.2020

Wszystko ok brakuje tylko drugiego pojemnika na plastiki a jest ich naprawdę dużo i jeden pojemnik to zdecydowanie za mało

Zobacz również