Kamery live
prognoza pogody

Na nowej „zakopiance” – wkrótce „nasuwanie” mostu

4 kwietnia 2022 18:21
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Zaawansowanie prac przy budowie ostatniego odcinka nowej „zakopianki” – Rdzawka – Nowy Targ, zwiastuje, że w tym tygodniu powinna się zacząć budowa części nośnej docelowego mostu na Czarnym Dunajcu.

Na razie jednak trwają prace zbrojeniowo-szalunkowe na mostach i wiaduktach, których ponad 16-kilometrowy odcinek, ze względu na ukształtowanie terenu, będzie miał niezaprzeczalnie dużo. Projektanci przewidzieli bowiem cztery bezkolizyjne węzły drogowe i aż 22 obiekty inżynierskie (mosty, wiadukty, estakady). Potężna inwestycja wymusi też przebudowę dróg lokalnych i ich dowiązanie do dwujezdniowej szosy.

Do powstającego węzła Nowy Targ Południe w ciągu nowej dwujezdniowej DK47 Rdzawka – Nowy Targ, dobiegną dwa równoległe wiadukty powstające nad linią kolejową i ul. Krakowską. Lewy wiadukt będzie miał 269,8 metrów długości, a prawy – 284,3 metrów.

Przypomnijmy, że głównym wykonawcą ostatniego odcinka jest firma INTERCOR z Zawiercia. Planowany termin zakończenia prac to październik 2023 roku. Dokonywana pod koniec marca inwestorska ocena zaawansowania robót budowlanych wskazywała na 46 procent.

Jeśli chodzi o tę potężną budowę w granicach miasta, to – prócz prac konstrukcyjnych – zostaje jeszcze do nawiezienia sporo kamiennego materiału. W tej chwili prace ziemne najintensywniej biegną od strony Klikuszowej.

Nowotarski most, łączący się z przyszłym wiaduktem i liczący 850 metrów, będzie najdłuższy na tym odcinku. Drugi pod względem długości jest 690-metrowy wiadukt w Lasku. Ten wiadukt-gigant ma być wykonany taką samą metodą, jak wcześniejszy długi wiadukt, prowadzący z Rabic do Klikuszowej. Chodzi o technologię nasuwania podłużnego, w której segmenty ustroju nośnego powstają na stanowisku prefabrykacji znajdującym się za przyczółkiem. Każdy nowy odcinek dołączany jest do uprzednio wybudowanego i popychany za pomocą systemu hydraulicznego tak, że płyta mostowa przesuwa się po wcześniej wybudowanych filarach. Każda jedna płyta ma długość ok. 10 metrów. Metoda jest efektowna, jednak produkcja i nasuwanie kolejnych elementów – z czekaniem, aż beton uzyska odpowiednią twardość – trwa dość długo.

(asz)

Film – o budowie  na wysokości Klikuszowej

 

 

 

Anna Szopińska 04.04.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również