Kamery live
prognoza pogody

Na niedzielne zakupy – na Słowację

13 marca 2018 15:16

Przygraniczna wieś Sucha Hora na Orawie aż do 2005 roku była tłumnie oblegana przez Polaków, którzy jeździli tam na tańsze zakupy. Dziś przygraniczny handel w Suchej Horze zyskał nowy impuls – dla mieszkańców Chochołowa i turystów przebywających na Podhalu wyjazd do Suchej Hory może stać się okazją do zrobienia zakupów w niedzielę, gdy polskie sklepy są zamknięte. Od lipca na niedzielne zakupy będzie można pojechać także transgranicznym autobusem z Zakopanego, który uruchamia samorząd Województwa Małopolskiego.

Na niedzielne zakupy - na Słowację

W Suchej Horze otwarte w niedziele są dwa sklepy spożywcze, położone najbliżej polskiej granicy, przy budynku dawnego przejścia granicznego. Są one nastawione na Polaków, którzy nadal chętnie tu przyjeżdżają po alkohol, napoje bezalkoholowe (Kofola, Vinea, sok z winogron), słodycze i kawę z popradzkiej fabryki. Wymienione grupy towarów wciąż są na Słowacji tańsze, niż w Polsce, dużą rolę odgrywa też sentyment do niedostępnych w Polsce produktów. Polacy chętnie kupują piwo Martiner (niedostępne nigdzie na Słowacji poza Krajem Żylińskim), specyficzne słowackie wódki (śliwowica, borowiczka, gruszka), napoje rumopodobne (dobre do herbaty góralskiej), czy też ziołową Demianówkę (słowacki odpowiednik Becherovki). Na Słowację warto się też wybrać po świetne wino z południowych regionów kraju.

We wszystkich sklepach w Suchej Horze i okolicznych wioskach można bez problemu płacić w złotówkach, dostaniemy też resztę w polskiej walucie, z dokładnością do 10 groszy. Bardziej jednak opłaca się wziąć ze sobą euro, gdyż ceny są przeliczane na złote po kursie ok. 4,30 PLN/EUR, a więc mniej korzystnym, niż w kantorze. 

W obu otwartych w niedzielę sklepach jest jednak dość ograniczony asortyment. Kupimy tu alkohol, słodycze i napoje, ale z normalnymi produktami spożywczymi jest już problem. Najbliższy duży sklep otwarty w niedzielę z pełnym asortymentem – to sklep COOP Jednota położony w odległej o 6 km Vitanovej (w centrum wsi, przy drodze na Oravice). W niedzielę jest czynny od godziny 13:00 do 17:00. Na większe niedzielne zakupy warto się wybrać do Trsteny. Supermarket COOP Jednota, który znajduje się przy trsteńskim rynku w centrum miasta, jest w niedzielę czynny do godziny 16:00. Dłużej, bo do 20:00, jest w niedziele otwarta Billa – znajduje się na końcu miasteczka, przy głównej drodze z Chyżnego na południe kraju. Najdłużej, bo aż do godziny 22:00, jest w niedzielę otwarty supermarket TESCO w oddalonym o 6 km Twardoszynie – również położony przy głównej drodze, tuż za centrum miasta (łatwo tam trafić, bo są drogowskazy).

Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem marszałkowskiego autobusu transgranicznego Zakopane – Sucha Hora. Organizatorem przewozów jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, pierwsze kursy mają ruszyć od lipca 2018. 

źródło: porteuropa.eu, artykuł “Marszałkowskim autobusem transgranicznym na niedzielne zakupy do Suchej Hory na Słowacji”, Jakub Łoginow.

Więcej na stronie: http://porteuropa.eu/marszalkowskim-autobusem-na-zakupy-na-slowacje/

os 13.03.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również