Kamery live
prognoza pogody

Na najbliższej Sesji – uchwała zwalniająca z opłaty targowej

30 kwietnia 2020 16:33

Coraz więcej stoisk na Nowej Targowicy otwiera się ponownie. Można już dostać świeże oscypki, warzywa, owoce oraz sadzonki kwiatów, drzew i krzewów w pełnym wyborze. Kupujących jednak niewielu – i są to tylko miejscowi, bo granica ze Słowacją pozostaje zamknięta.  W obliczu trudnej sytuacji Stowarzyszenie Kupieckie Nowa Targowica postanowiło się zwrócić do burmistrza o zaniechanie poboru opłat do końca pandemii. Wiadomo jednak, że Rada Miasta podczas Sesji zaplanowanej na 11 maja będzie procedowała uchwałę z zaproponowanym przez burmistrza czasowym zwolnieniem z opłaty targowej. 

Na najbliższej Sesji - uchwała zwalniająca z opłaty targowej

Zaproponowane w uchwale zwolnienie z opłaty targowej ma dotyczyć okresu od 12 maja do 10 czerwca br. i obejmować całe miasto Nowy Targ. 

Projekt ma na celu pomoc przedsiębiorcom, którzy dokonują sprzedaży na terenie miasta Nowego Targu. (…) W związku z tym, iż handel na targowiskach mógł odbywać się z limitem osób przebywających w sklepach i na targowiskach – do 3 osób na kasę czy stragan, ustawodawca w tzw. ustawie tarczy antykryzysowej nie przewidział zwolnienia z tytułu opłaty targowej. Można jednak wprowadzić zwolnienia na zasadach ogólnych, aby pomóc przedsiębiorcom w poprawie płynności finansowej, którzy dokonują sprzedaży na targowiskach w trudnych czasach epidemii. W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców, uchwała jest w pełni uzasadniona – pisze burmistrz Grzegorz Watycha w projekcie uchwały, którą Rada będzie podejmować podczas najbliższej Sesji w dniu 11 maja.

Oto z kolei treść petycji, wystosowanej przez Stowarzyszenie Nowa Targowica. 

Szanowny Panie Burmistrzu

W imieniu kupców pracujących na nowotarskim jarmarku zwracamy się z prośbą o całkowite zaniechanie pobierania przez Miasto opłaty targowej na czas pandemii koronawirusa. Po 1,5-miesięcznej przerwie w działalności, spowodowanej ogólnopolską kwarantanną i restrykcyjnymi ogólnopolskimi przepisami, w czwartek, 23 kwietnia, niewielka część kupców z Nowej Targowicy rozpoczęła jakże długo wyczekiwaną pracę. To dopiero początek wybudzania naszego jarmarku z letargu. Nie ma mowy o zyskach, pozwalających na odrobienie poniesionych przez kupców i producentów gigantycznych strat, nie ma słowackiego – a więc naszego głównego – klienta, granice pozostają zamknięte, a i po ich otwarciu trudno w dobie epidemii spodziewać się dużego ruchu.

Nasza działalność ma więc dziś na celu głównie przypomnienie o tym, że słynny od wieków w kraju i poza jego granicami nowotarski jarmark żyje i – na przekór koronawirusowi – funkcjonuje, bo na zyski przyjdzie nam jeszcze długo poczekać. Liczymy, że Pan Burmistrz pomoże nam w tej promocji Miasta, a jednym z przejawów tej pomocy będzie zrezygnowanie z pobierania opłaty targowej.

W imieniu Stowarzyszenia Kupieckiego Nowa Targowica

Roman Kurańda, prezes

asz/os

fot. asz

Anna Szopińska 30.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również