Kamery live
prognoza pogody

Na Lubaniu powstanie nowe schronisko

17 grudnia 2020 18:00

To doskonała wiadomość dla wszystkich miłośników turystyki górskiej. Już w niedalekiej przyszłości wędrujący południowo-wschodnią częścią Gorców będą mogli zatrzymać się w nowym schronisku. Pierwszy krok w tym kierunku za nami, bowiem właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji modelowego schroniska górskiego na Lubaniu. Spośród 90 prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów, których poznaliśmy podczas środowej wideokonferencji.

Na Lubaniu powstanie nowe schronisko

I miejsce w konkursie

W wideokonferencji wzięli udział: marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Jerzy Kapłon – Prezes Zarządu Głównego PTTK, Katarzyna Kozień-Kornecka – sędzia konkursowy SARP i Przewodnicząca Sądu Konkursowego oraz Marek Kaszyński – Prezes SARP Oddział Kraków.

Turystyka górska jest niezwykle ważna w Małopolsce, stąd stały proces modernizacji infrastruktury. A wszystko z myślą o tych, którzy kochają nasze góry i lubią przemierzać malownicze szlaki. To właśnie województwo małopolskie, we współdziałaniu z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK, było inicjatorem przygotowania konkursu na opracowanie koncepcji modelowego schroniska górskiego na Lubaniu. Tym bardziej cieszy fakt, że odzew był tak duży – w ramach konkursu wpłynęło aż 90 prac

-Dla nas to bardzo ważny dzień – pierwszy krok w drodze do wielkiego projektu, wybudowania schroniska na Lubaniu. Będzie to na historycznym najdłuższym szlaku w Gorcach, a jak wiemy miejsce to nie miało szczęścia w historii. To już trzecie podejście to odbudowy, a przy tej okazji staraliśmy się wykorzystać wszystkie najlepsze siły do realizacji tego projektu. Cieszy nas ogromne zainteresowanie i liczba uczestników konkursu, za co oczywiście dziękuję – mówił marszałek Witold Kozłowski.

1. nagroda, proj.: Sławomir Janas Pracownia ES-JOT, Bartosz Pionka Pracownia Architektoniczna, Architekt Michał Włoskowicz

Zgodnie z uzasadnieniem, “I Nagrodę przyznano za propozycję odwołania się do archetypu górskiego schronienia. Zaproponowana forma przenosi tradycję budowania górskich szałasów z przeszłości w teraźniejszość i przyszłość. Prosta i ekspresyjna, lecz jednocześnie racjonalna forma może stać się znakiem miejsca. Sposób zagospodarowania terenu bez nadmiernej ingerencji pozostawia go naturalnym, przyjaznym, przybywającym wędrowcom. Wielka wrażliwość na relacje z otoczeniem i zrozumienie potrzeb człowieka jest miarą wartości tej pracy. Nowa forma zlokalizowana w miejscu dawnego schroniska, oddaje hołd historii miejsca.”

III miejsce w konkursie

Nad merytoryką konkursu czuwał krakowski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Zgłoszone prace podlegały profesjonalnej ocenie sądu konkursowego, który w dniach 10-11 grudnia br. wybrał te najlepsze. Pula nagród dla zwycięzców to 45 tys. zł, z czego za I miejsce to 20 tys. zł, kolejno II miejsce – 15 tys. zł i III miejsce – 10 tys. zł.

Komisja konkursowa, przyznając nagrody doceniała też m.in. próbę reinterpreatacji formy historycznego schroniska na Lubaniu, “progresywne rozwiązania, polegające na wykorzystaniu Genius Loci istniejących fundamentów dawnego schroniska, na którym częściowo opiera się, częściowo lewituje nowy budynek”, dużą kulturę w przetransponowaniu archetypicznego modelu gospodarstwa występującego w regionie, w formę schroniska górskiego lub trafną i syntetycznie przetworzoną formę budynku związaną z charakterem rodzimej architektury. 

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia w niedalekiej przyszłości turyści odwiedzający Małopolskę zyskają w Gorcach nowoczesny i funkcjonalny obiekt, niezbędny podczas pieszych wędrówek.

Honorowe wyróżnienie w konkursie

Wybudowanie nowego obiektu będzie kontynuacją tradycji schroniskowej Lubania zainicjowanej w 1937 roku przez Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Przełoży się to z pewnością na ruch turystyczny w tym rejonie, odciążając tym samym inne atrakcyjne dla turystów i cenne przyrodniczo obszary.

Schronisko na Lubaniu nie miało szczęścia trwale wpisać się w krajobraz Gorców. Chociaż przebiega tamtędy Główny Szlak Beskidzki oznaczony kolorem czerwonym, na trasie od Krościenka nad Dunajcem do Turbacza (ok. 11 godzin marszu), nie ma obiektów stałych pozwalających na nocleg, wypoczynek czy też schronienie. Schronisko będzie ważnym elementem infrastruktury turystycznej.

Miejsce II w konkursie

-Ten rok jest rokiem szczególnym w Małopolsce, przez pandemię odwiedzający nasz region turyści wybierają parki narodowe i inne miejsca odosobnienia. Olbrzymie zainteresowanie szlakami pokazuje, jak wiele jest perspektyw dla rozwoju takiej oferty. Do tego potrzebna jest infrastruktura, schroniska czy schowki – jako pośrednia forma – dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Warto dodać, że w latach 1937-1944 na tej trasie – na Samorodach pod szczytem Lubania (1211 m n.p.m.), istniało schronisko, które zostało spalone w czasie wojny przez Niemców. Pozostały po nim tylko murowane z cegły i kamienia ruiny przyziemia. Natomiast w latach 1973-1976 PTTK wybudowało na Polanie Wyrobki – nieco poniżej szczytu Lubania, małe schronisko górskie. Niestety i ten obiekt nie przetrwał próby czasu, ponieważ w 1978 roku spłonął doszczętnie.

Projekt jest realizowany w ramach otwartego konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”. Wartość dotacji na całość przedsięwzięcia opiewa na kwotę 85 tys. zł i pochodzi z budżetu województwa.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego/malopolska.pl

os 17.12.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również