Kamery live
prognoza pogody

Na budowie „zakopianki” – jak na pojezierzu…

4 września 2021 09:38

NOWY TARG. Od czwartku na budowie nowej „zakopianki” pracują sprowadzone przez wykonawczą firmę pompy górnicze – o wydajności znacznie większej niż strażacki sprzęt używany do wypompowywania wody z zalanych obiektów i obniżeń terenu.

Na budowie „zakopianki” – jak na pojezierzu…

Konieczność ściągnięcia pomp – z rurażem tak ciężkim, że musi go podnosić koparka – spowodowały powodziowe opady, ale nie tylko. Żeby wymienić grząską torfową glebę pod planowanymi dwoma nitkami nowej szosy – trzeba było wybrać ją do pewnej głębokości. Tę miękką warstwę zastępuje systematycznie ziemia z kruszywem, przywożona tonami i sypana do wyrobisk.

Ale sytuację komplikują dwa strumyki płynące przez obszar między Grelem a brzegiem Czarnego Dunajca. Budowniczowie zasypują obniżenia bardzo szybko, na drodze serwisowej widać czasem kilkanaście „wodzideł” jednocześnie, wszakże woda – ta z nieba i ta gruntowa – jest szybsza.   

Wyrobiska zmieniły się w „krainę wielkich jezior”, który może poradzić tylko górniczy sprzęt. Przeprowadzający wypompowywanie oznaczają poziom lustra wody, by obserwować, jak szybko spada. Trudno powiedzieć, jak długo potrwa ta operacja, bo po intensywnych deszczach gleba jest nasiąknięta jak gąbka. 

Z takimi perypetiami – jak i z lejem ziemnym, który pojawił się przy ul. Ludźmierskiej – doświadczona firma z pewnością sobie poradzi, bo różne niespodzianki związane z pracą i specyfiką podłoża musiała likwidować. 

(asz)

 

Anna Szopińska 04.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również