Kamery live
prognoza pogody

MZK z nowymi pojazdami

Wyciszenie Włącz dźwięk

Dotarły już do Nowego Targu, a od przyszłego tygodnia, po procedurze odbioru technicznego i rejestracji pojazdów, pojawią się na naszych drogach. Dwa nowe autobusy japońskiej marki Isuzu Noviciti Life będą obsługiwały linie na Grel, Buflak i Kowaniec. W Polsce sprawdziły się dobrze na podmiejskich liniach w Łodzi i Olkuszu, jednak do tej pory nie testowano ich jeszcze w górskim terenie. 

Isuzu Novociti Life to autobusy japońskie, wyprodukowane w Turcji.  Charakteryzują się tym, że są pojazdami typu mini, jednak przy zachowaniu komfortu jazdy normalnego autobusu miejskiego. To wóz o długości do 8 metrów, niskopokładowy z tzw. “przyklękiem”, w pełni monitorowany pięcioma kamerami – zarówno w środku jak i na zewnątrz przy wejściach, z nowoczesnym monitorem i wyposażeniem. Stanowisko kierowcy jest całkowicie odizolowane od pasażerów – co sami kierowcy uważają za ogromny plus, zwiększający komfort pracy i bezpieczeństwo. Jednorazowo może przewieźć 53 osoby. Jest produkowany z myślą o liniach podmiejskich, gdzie frekwencja jest mniejsza, a drogi węższe. 

-Zastąpią te stare, wysłużone już autobusy. Myślę, że estetyka, komfort podróży wpłyną również na to, że mieszkańcy będą chętniej korzystać z transportu autobusowego, a wszystkim nam na tym zależy, żeby jak największa liczba osób korzystała z transportu publicznego, a nie z własnych samochodów, przez co mamy korki i większe zanieczyszczenie powietrza. Są to nowe silniki, które spełniają wymagania normy europejskiej Euro 6, dlatego są dla środowiska przyjazne – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Autobusy zakupiono w ramach dużego, unijnego, międzygminnego projektu “Kompleksowa Integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego” z 85% dofinansowaniem. Ich koszt to 1 mln 719 tys. złotych, a dostawą zajmowała się firma Busimport Pl. sp. z o.o. z Gierałtowa w Wielkopolsce, której przedstawiciele byli obecni podczas wczorajszego, oficjalnego przekazania pojazdów.

-Bardzo się cieszymy, że kontrahent wywiązał się punktualnie z terminu dostawy. Po całej procedurze odbioru technicznego pojazdów i rejestracji, myślę, że do końca tygodnia uda się załatwić. Od nowego tygodnia ruszymy już na trasy – zapowiada Robert Chowaniec, dyrektor MZK – Będziemy chcieli wykorzystać je na krótsze, górzyste linie – Grel, Buflak, Kowaniec, tam, gdzie wymaga to bardziej dynamicznej jazdy. To autobus wyposażony w manualną skrzynię biegów, więc będzie sobie łatwo radził z górkami.

To pierwsze z łącznie sześciu nowych autobusów, jakie pojawią się jeszcze w tym roku na nowotarskich drogach, MZK  podpisało już umowę na zakup czterech Solarisów. Ich możemy spodziewać się latem br.

MZK z nowymi Solarisami – jeszcze w tym roku

/os

os 11.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
somsiad 10:41 11.02.2020

Jasiu ale mos piekny polar. Ale ty aftobusem nie jeździj bo mos rower

Zobacz również