Kamery live
prognoza pogody

Autobus MZK na telefon ? Jutro raport z badań rentowności linii autobusowych w mieście

22 lipca 2018 11:33

Już jutro podczas Sesji Rady Miasta będzie miało miejsce przedstawienie wyników prowadzonego od kilku miesięcy raportu z badań marketingowych wielkości popytu przeprowadzonych w autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Nowym Targu. Na temat MZK – który już wkrótce kierowany będzie przez nowego dyrektora – rozmawiano też krótko podczas ostatniego posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. 

Autobus MZK na telefon ? Jutro raport z badań rentowności linii autobusowych w mieście

Temat rozpoczęła radna Danuta Szokalska – Stefaniak, mówiąc o braku możliwości dojazdu z dworca PKS na dworzec PKP, co potrzebne jest szczególnie teraz, w sezonie turystycznym i po uruchomieniu Podhalańskiej Kolei Regionalnej. Radna stwierdziła, że wiele osób pyta o tę możliwość, a dla rodzin z dziećmi dystans pomiędzy dworcami jest zbyt daleki. Radni przyznali, że dobrze byłoby uruchomić połączenie, i to najlepiej jeszcze latem.

-Prywatny właściciel jeździ w kółko na trasie szpital-PKP, więc to musi być opłacalne – mówił przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski.

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przyznał, że konieczność lepszego skomunikowania centrum z dworcem PKS i PKP to jeden z wniosków, jaki płynie z przeprowadzanej w ostatnim czasie analizy ruchu na terenie Nowego Targu – całość raportu zostanie przedstawiona podczas najbliższej Sesji Rady Miasta. Wiadomo już, że sugerowane jest uruchomienie połączenia łączącego u. Szaflarską z rejonem dworca PKP (a tym samym PKS).

Zmiany w MZK – będzie nowy dyrektor

Badanie napełnień autobusów i rentowności poszczególnych linii, jakie było prowadzone w ostatnich kilkunastu tygodniach na terenie miasta (można je było zauważyć poprzez wprowadzenie dodatkowych, czerwonych numerów na autobusach) nasunęło też inny wniosek i pomysł – wprowadzenia busa na telefon, zamiast niektórych, regularnych linii. 

Radni pytali też o to, dlaczego w okresie turystycznym – dokładnie od 1 lipca – zawieszono linię nr 12 na Oleksówki oraz czy dyrektor MZK Krzysztof Antos sam podjął tę decyzję. 

Problem z przystankiem przy dworcu PKS związany jest też z koniecznością wjazdu na teren dworca, za który miasto musi płacić. Rozwiązaniem jest tu zatoka przystankowa pod dworcem przy Al. Tysiąclecia, w sprawie której złożono już jakiś czas temu wniosek do GDDKiA – miasto miałoby ją na wyłączność, tylko dla linii MZK. Póki co, każdy wjazd “dwójki” na teren dworca autobusowego to dla miasta wydatek. 

Optymalizacja linii autobusowych jest nierozerwanie związana z kosztami – dla porównania, w Zakopanem, które podawane jest za wzorcowy przykład, dopłata do dwóch autobusów to 800 tys. złotych, w Nowym Targu wynosi ona 1 mln 300 tys. dla 14 linii (aktualnie 2 są zawieszone). 

Jednocześnie trwa rekrutacja na stanowisko nowego dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji.

-Mam nadzieję, że pojawi się ktoś z nowym zapałem – mówi wiceburmistrz. 

Pełny raport z badania rentowności linii autobusowych i napełnień autobusów, przeprowadzony przez firmę Via Vistula z Krakowa – podczas jutrzejszej Sesji Rady Miasta. Bądźcie z nami – transmisja live już od 14:30 na naszym portalu!

/os

Nowy Targ doczekał się mapy komunikacji miejskiej

os 22.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również