Kamery live
prognoza pogody

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – informacja o wydarzeniach

24 maja 2019 00:25
MUZEUM TATRZAŃSKIE W ZAKOPANEM ORGANY WŁADYSŁAWA HASIORA NA PRZEŁĘCZY SNOZKA XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego  25-26.05.2019 W najbliższy weekend 25 – 26 maja zapraszamy na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego na Przełęcz Snozka w Kluszkowcach! 📎10.00, 11.00, 12.00, 13.00 [🕒 25 min] Opowieść historyczki sztuki Julity Dembowskiej o żelaznych “Organach” Władysława Hasiora 📎14.00, 15.00, 16.00, 17.00 [🕒 25 min] Opowieść […]
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem  - informacja o wydarzeniach

MUZEUM TATRZAŃSKIE W ZAKOPANEM

ORGANY WŁADYSŁAWA HASIORA NA PRZEŁĘCZY SNOZKA
XXI Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 
25-26.05.2019

W najbliższy weekend 25 – 26 maja zapraszamy na Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego na Przełęcz Snozka w Kluszkowcach!
📎10.00, 11.00, 12.00, 13.00 [🕒 25 min] Opowieść historyczki sztuki Julity Dembowskiej o żelaznych “Organach” Władysława Hasiora
📎14.00, 15.00, 16.00, 17.00 [🕒 25 min] Opowieść rzeźbiarza Marcina Rząsy o artystycznej wizji grającego pomnika 
📎10.00–18.00 Zwiedzanie indywidualne
📎10.00–18.00 Nie tylko pomnik – multimedialna galeria twórczości Władysława Hasiora na Snozce 
📎10.00–18.00 Muzyczny asamblaż – plenerowy, grający plac zabaw dla dzieci
📎10.00–18.00 Muzyczny asamblaż dla dzieci – plenerowy, grający plac zabaw u stóp pomnika

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/organy-wladyslawa-hasiora-na-przeleczy-snozka/

 

W SOBOTĘ 18 MAJA UROCZYŚCIE OTWORZYLIŚMY WYSTAWĘ JUBILEUSZOWĄ:

Schronisko dla wiedzy o Tatrach i Podhalu”

19.05.2019 – 31.07.2019

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego

ul. Krupówki 10, Zakopane

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego powstało w 1888 roku, a w 1889 roku udostępniono je do zwiedzania. Placówce regionalnej – z początku niewielkiej, mieszczącej się w dwóch izbach góralskiej chałupy usytuowanej w centrum wsi Zakopane – wyznaczono ambitne cele. Miała stać się instytucją dydaktyczną i badawczą, zainteresowaną eksplorowaniem Tatr i najbliższych im okolic.

Tę fundamentalną ideę rozwinął w sposób szczególny Juliusz Zborowski (1888–1965), pierwszy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego. Swe talenty i cały wysiłek poświęcił na stworzenie pod Tatrami ośrodka badawczego będącego wsparciem dla osób zainteresowanych poznawaniem gór i leżących u ich podnóża regionów. W efekcie jego działań zakopiańska placówka stała się wzorcowym muzeum regionalnym, skupiającym wokół siebie wybitnych naukowców, inicjującym badania i rozwijającym nieustannie swe merytoryczne zaplecze – bibliotekę i muzealne kolekcje.

Prezentowana wystawa odwołuje się do idei Muzeum będącego „schroniskiem dla wiedzy o Tatrach i Podhalu” – jak mawiał Juliusz Zborowski. Niewielka przestrzeń ekspozycji narzuca jej syntetyczną formę. Stanowi ona rodzaj instalacji uporządkowanej na wzór muzealnego katalogu. Tworzą ją wybrane przedmioty przekazane do Muzeum w okresie dyrektury Juliusza Zborowskiego przez naukowców i amatorów, którzy swą działalnością poszerzali wiedzę o tym szczególnym zakątku Polski, jego środowisku, dziejach i kulturze. Zbiór ten ma inicjować opowieści o tworzących go badaczach, o Muzeum Tatrzańskim – specyficznym „schronisku” dla gromadzonej przez nich wiedzy oraz o jego wieloletnim gospodarzu – Juliuszu Zborowskim.

Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji, która wpisuje się w jubileusz 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego – placówki powstałej z pasji poznania Tatr i zamieszkującego u ich stóp ludu.

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/wystawa-jubileuszowa-schronisko-dla-wiedzy-o-tatrach-i-podhalu/

POBIEGNIJ W II BIEGU HASIORA W ZAKOPANEM!

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Biegu Hasiora, organizowanym tym razem w ramach jubileuszu 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego!

W tym roku, oprócz kategorii open oraz kategorii wiekowych, przewidzieliśmy także kategorię specjalną dla pracowników muzeów (szczegóły w regulaminie PDF).

Uwaga! Dla zwycięzców są przewidziane nagrody pieniężne!

Każdy zgłoszony uczestnik otrzyma medal oraz pamiątkową koszulkę (edycja limitowana).

Partner: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopane.
Bieg jest dofinansowany dzięki uprzejmości pana Rafała Sonika i Gemini Holding. Wydarzenie wspiera Radisson Blue w Zakopanem, Cukiernia Samanta, MOSiR, SEWIK.

Data: 16.06.2019 (niedziela)
Start: Kuźnice, godz. 09.30
Meta: Galeria Władysława Hasiora 
Dystans: 5km

Link do zapisów:

https://sport-timing.pl/pomiar-czasu/wydarzenie/ii-bieg-hasiora-2019-zakopane

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/bieg-hasiora-po-raz-kolejny-w-zakopanem/

NORWESKIE ŚLADY NART” WIECZÓR W MUZEUM TATRZAŃSKIM W RAMACH ŚWIĘTA MAŁOPOLSKI

1.06.2019 (sobota), godz. 18:00

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25

Podczas spotkania będzie można posłuchać opowieści inspirowanych północą, m.in. o polarnikach norweskich: Roaldzie Amundsenie i Fridtjofie Nansenie, skoczkach z Kongsbergu, bogatych tradycjach narciarstwa biegowego w Norwegii i narciarstwie wędrownym w górach Tafjordfjella i Alpach Sunmorskich. Nie zabraknie także staronormańskich sag na temat narciarza Hemminga.

Wieczorek w Muzeum Tatrzańskim to niepowtarzalna okazja do poznania tradycji i śladów nart Norwegów, które prowadzą do… Polski. Zapraszamy!

Partnerem wydarzenia jest Skitourowe Zakopane

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/norweskie-slady-nart-wieczor-w-muzeum-tatrzanskim-w-ramach-swieta-malopolski/

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA – JULIUSZ ZBOROWSKI I JEGO DZIEŁO. W 130-LECIE MUZEUM TATRZAŃSKIEGO W ZAKOPANEM

Muzeum Tatrzańskie im. Dra. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zaprasza w dniach 6-8 czerwca 2019 do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej

Juliusz Zborowski i jego dzieło.
W 130-lecie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem
PROGRAM [PDF]
: http://muzeumtatrzanskie.pl/wp-content/uploads/2019/02/MT_20190606-08_KONFERENCJA_J_Zborowski_i_jego_dzielo_PROGRAM_.pdf

Otwarcie Muzeum Tatrzańskiego nastąpiło w 1889 roku. Jego pierwszym kustoszem zbiorów etnograficznych, a następnie dyrektorem (1922-1965) był Juliusz Zborowski. Założeniem Zborowskiego było uczynienie z Muzeum Tatrzańskiego ważnego ośrodka naukowo-badawczego i dydaktycznego obejmującego swoimi zainteresowaniami Tatry i Podhale oraz najbliższe im okolice. Zborowski opublikował liczne prace z dziedziny muzealnictwa. Dzięki znajomości z Bronisławem Piłsudskim zainteresował się nagraniami fonograficznymi i jako jeden z pierwszych utrwalił brzmienie gwary, śpiewu i muzyki podhalańskiej. Przez szereg lat zbierał materiały naukowe, publicystyczne, dotyczące góralszczyzny. Stworzył niepowtarzalne archiwum i bibliotekę do dziejów Podtatrza. Przyjaźnił się i współpracował z wieloma osobami zasłużonymi dla nauki polskiej m.in. archeologami, etnografami, etnomuzykologami, folklorystami, historykami literatury, językoznawcami, muzealnikami, a także przyrodnikami m.in.: Włodzimierzem Antoniewiczem, Cezarią Baudouin de Courtenay-Ehrenkreutz-Jędrzejewiczową, Marią Znamierowską-Prüfferową, Janem Stanisławem Bystroniem, Kazimierzem Dobrowolskim, Tadeuszem Dobrowolskim, Adolfem Chybińskim, Franciszkiem Bujakiem, Julianem Krzyżanowskim, Kazimierzem Nitschem, Kazimierzem Malinowskim. Pomagał w urządzeniu ekspozycji w Muzeum Śląskim w Katowicach i przyczynił się do stworzenia Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Za sprawą Zborowskiego, w latach międzywojennych, Muzeum Tatrzańskie stało się głównym ośrodkiem badań nad regionem prowadzonych przez humanistów i przyrodników z różnych ośrodków w Polsce. W uznaniu za swoją pracę został Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a Polska Akademia Nauk nadała mu tytuł profesora nadzwyczajnego. Juliusz Zborowski stworzył w Muzeum Tatrzańskim możliwości do prowadzenia naukowych dyskusji nad dziedzictwem regionu z różnych perspektyw poznawczych.

Celem konferencji jest integracja specjalistów ze środowiska naukowego i muzealniczego, którzy podejmują badania odnoszące się do zjawisk związanych z kulturą Podtatrza oraz jej przemianami i współczesnymi kontekstami, zarówno na obszarze wiejskim jak i miejskim, w jej materialnym i niematerialnym wymiarze.

Zapraszamy Państwa do udziału w konferencji dedykowanej Juliuszowi Zborowskiemu i jego pracy naukowo-badawczej. Zachęcamy również do zaprezentowania wyników badań naukowych w zakresie etnologii, antropologii kulturowej, folklorystyki, muzealnictwa, etnomuzykologii, językoznawstwa, historii oraz do dzielenia się swoją wiedzą na temat szeroko rozumianego dziedzictwa Podhala, Spisza i Orawy. Planowana jest zbiorowa publikacja naukowa w kolejnym numerze „Rocznika Podhalańskiego” po pozytywnym zaopiniowaniu artykułów przez recenzentów.

Konferencja i towarzyszące jej wydarzenia: wystawa, spotkanie z podhalańskimi dudziarzami i koncert są częścią obchodów 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego.

 

Rada Naukowa konferencji

Prof. UŁ dr hab. Ewa Nowina-Sroczyńska, Uniwersytet Łódzki

Prof. dr hab. Janusz Barański, Uniwersytet Jagielloński

Prof. dr hab. Zbigniew Jerzy Przerembski, Uniwersytet Wrocławski

Prof. dr hab. Jan Święch, Uniwersytet Jagielloński

 

PATRONAT HONOROWY

https://www.nid.pl/pl/

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/ogolnopolska-konferencja-naukowa-juliusz-zborowski-i-jego-dzielo-w-130-lecie-muzeum-tatrzanskiego-w-zakopanem/

WYSTAWA CZASOWA: SKALA DZIWNOŚCI – WYSTAWA POPLENEROWA STUDENTÓW AKADEMII SZTUKI W SZCZECINIE I FAVU VUT W BRNĚ

Galeria Władysława Hasiora (filia Muzeum Tatrzańskiego), ul. Jagiellońska 18 b

18.05. –  09.06.2019

Wystawa to efekt interdyscyplinarnych działań realizowanych podczas warsztatów ze studentami Akademii Sztuki w Szczecinie i  FaVU VUT w Brnie.  Zaprezentowana forma stanowi interwencję na ekspozycji stałej oraz czasowej. Opiekunowie artystyczni: prof. Kamil Kuskowski, Dariusz Fodczuk, Lenka Klodova. 

 

Jak co roku, na tydzień przed Nocą Muzeów rozpoczęły się warsztaty ze studentami uczelni artystycznych prowadzone przez Julitę Dembowską. W tym roku gościliśmy studentów z Akademii Sztuki w Szczecinie i  FaVU VUT w Brnie.

W poprzednich edycjach skupialiśmy się na twórczości Władysława Hasiora i interpretacji wybranych wątków z działań zakopiańskiego artysty. Tym razem, w związku z jubileuszem 130-lecia Muzeum Tatrzańskiego, skoncentrowaliśmy się na muzealnych kolekcjach.

Po co gromadzimy  zbiory? Czego możemy dowiedzieć się o współczesności patrząc w przeszłość? Czym jest eksponat? Efektem odpowiedzi na te i inne pytania jest właśnie wystawa zatytułowana „Skala dziwności”, którą można oglądać w Galerii Władysława Hasiora do 9 czerwca.

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/wystawa/wystawa-czasowa-skala-dziwnosci-wystawa-poplenerowa-studentow-akademii-sztuki-w-szczecinie-i-favu-vut-w-brne/?exhibition_date=2019-05-24

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „CYFROWE PRZETWORZENIE I UDOSTĘPNIENIE ZBIORÓW 2D W MUZEUM TATRZAŃSKIM”

Z wielką przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy realizację projektu „Cyfrowe przetworzenie i udostępnienie zbiorów 2D w Muzeum Tatrzańskim” dofinansowanego z Funduszy Europejskich, w ramach REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO NA LATA 2014-2020 Poddziałanie 2.1.2 Cyfrowe zasoby regionalne.

Celem projektu było zwiększenie poziomu wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesie udostępniania regionalnych zasobów kultury i dziedzictwa regionalnego poprzez powstanie infrastruktury umożliwiającej dostęp do cyfrowych kopii obiektów posiadanych przez muzeum.

Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej wyniosło 348 951,00 zł, ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego 81.666,00 zł.

W ramach projektu zakupiliśmy: materiały zabezpieczające artefakty podczas procesu cyfryzacji, wyposażenie niezbędne do wykonywania kopii cyfrowych (skanery, graficzne stacje robocze, oprogramowanie niezbędne do cyfryzacji zasobów, sprzęt fotograficzny), infrastrukturę archiwizacji i przechowywania danych cyfrowych – system MUZEO i  serwerownię, portal do udostępniania wykonanych kopii.

Przeprowadziliśmy konserwację 2 map i 1 starodruku oraz konserwację zachowawczą negatywów; zdigitalizowaliśmy, przygotowaliśmy opisy i udostępniliśmy na portalu następujące obiekty:

  1. Slajdy i negatywy:

750 szklanych negatywów autorstwa Józefa Oppenheima

145 szklanych negatywów autorstwa Borysa Wigilewa

200 negatywów autorstwa Henryka Poddębskiego

580 negatywów autorstwa Tadeusza Malickiego

292 negatywy autorstwa Teofila Studnickiego

54 negatywy autorstwa Jana Małachowskiego

  1. Albumy:

Awit Szubert, album heliograwiurowy „Tatry” – 2 albumy

Karol Divald, album heliograwiurowy „A Magas Tatra”

Stanisław Bizański, album heliograwiurowy „Tatry”

  1. Książki

najstarsze przewodniki Tatrzańskie autorstwa Marii Steczkowskiej, Eugeniusza Janoty, Walerego Eljasza Radzikowskiego, starodruk Townson Robert, Travels in Hangary (1797 rok) – łącznie 10 sztuk

  1. Mapy:

Plan rozbudowy miasta Zakopanego”- proj. Karol Stryjeński, 1924 r, „Mapa Zakopanego” z 1907 r., uzupełniona w r.  1918 – łącznie 2 sztuki

  1. Archiwalia: 8 zespołów

Zdobnictwo i budownictwo ludowe na Spiżu (Szkice z wycieczki w 1909 r.) – Stokłosa Józef;

Księga protokołów Komitetu Obrony Podhala, Spisza, Orawy i okręgu Czadeckiego w Zakopanem;

Wspomnienia z podróży po Tatrach – Stęczyński Bogusz Zygmunt;

Ochrona przyrody Tatr [zespół materiałów zawierający korespondencję różnych instytucji, protokoły posiedzeń, raporty, artykuły, m.in. dot. utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego] 1930-1938;

Chałubiński Tytus, Album z kolorowymi rysunkami mchów;

Opis szczegółowy granicy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czesko-Słowacką (…) na odcinku Tatr Wysokich i Bielskich oraz okolic Jaworzyny;

Księga pamiątkowa schroniska w Roztoce z lat 1932-1942;

Elementy struktury przestrzennej Polskiego i Słowackiego Podtatrza – Żychoń Stefan.

 

Dodatkowo upubliczniliśmy 5 kolekcji z Działu Sztuki Muzeum Tatrzańskiego.

SZCZEGÓŁY: http://muzeumtatrzanskie.pl/portal/

os 24.05.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również