Kamery live
prognoza pogody

Muzeum otwarte w niedzielę? Zdecydują o tym radni

29 kwietnia 2019 13:15

Czy Muzeum Podhalańskie mogłoby być czynne w niedzielę? Tak, ale wiązałoby się to ze zwiększeniem zatrudnienia, a tym samym – środków finansowych na ten cel. “Warto podkreślić, iż przez 50 lat Muzeum działało w systemie pięciodniowego tygodnia pracy i dopiero w 2016 r. obecny Burmistrz Miasta wprowadził soboty pracujące dla placówki” – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego Pawła Liszki. Burmistrz proponuje też, by włączyć temat w plan Komisji Oświaty i Kultury. Problem polega na tym, że do pracy w tej komisji zgłosiło się jedynie czworo radnych i to wyłącznie z jednego klubu. 

Muzeum otwarte w niedzielę? Zdecydują o tym radni

Podczas VI Sesji Rady Miasta, radny Paweł Liszka powtórnie złożył interpelację dotyczącą zmian organizacyjnych w działalności Muzeum Podhalańskiego tak, aby było czynne w niedzielę „kiedy to na nowotarskim rynku jest mnóstwo potencjalnych zainteresowanych osób mogących obejrzeć przygotowane wystawy”. W zamian za to, muzeum miałoby być zamknięte w poniedziałki.  Radny wyraził przekonanie, że taka zmiana przyczyni się do wzrostu przychodów Muzeum Podhalańskiego, jak również jego rozpoznawalności. Argumentował, że – aby zachować 40 h tydzień pracy dla pracowników, wystarczy wprowadzić równoważny czas pracy. 

-Zmiana organizacji działalności Muzeum Podhalańskiego, tak aby było czynne w niedzielę wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia i co za tym idzie większymi środkami finansowymi, które muszą zostać zabezpieczone w budżecie miasta – pisze w odpowiedzi na interpelację burmistrz Grzegorz Watycha W Muzeum Podhalańskim pracują dwie osoby. Za pracę w sobotę każdorazowo pracownik odbiera dzień wolny w poniedziałek, natomiast drugi pracownik jest w tym czasie w pracy.

Czy znasz i odwiedziłeś przynajmniej raz w życiu Muzeum Podhalańskie w Nowym Targu?nowytarg24.tv/muzeum-podhalanskie-czynne-w-niedziele-z-takim-wnioskiem-wystapil-radny-pawel-liszka/

Opublikowany przez nowytarg24.tv Wtorek, 9 kwietnia 2019

Muzeum Podhalańskie – wcześniej znane jako Muzeum Regionalne Ziemi Nowotarskiej – to placówka z ponad 50-letnią tradycją, powołana do życia w 1968 roku, od 2010 roku działająca w strukturach MOK, wcześniej – jako muzeum PTTK. Przez cały okres – aż do 2016 roku – muzeum funkcjonowało w pięciodniowym tygodniu pracy i było czynne od poniedziałku do piątku z możliwością zwiedzania w soboty po wcześniejszym telefonicznym umówieniu.

-Dopiero w lutym 2016 r. z inicjatywy obecnego Kierownika Muzeum, Pana Roberta Kowalskiego Burmistrz Miasta zmienił czas pracy Muzeum – czytamy w odpowiedzi na interpelację – Wprowadzono sobotę jako normalny dzień pracy placówki oraz możliwość zwiedzania w niedzielę po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. W związku z wprowadzeniem soboty jako dnia pracy, placówka zaczęła działać w systemie zrównoważonego czasu pracy i w taki systemie funkcjonuje do dziś. 

W związku z tym, że ewentualna zmiana organizacji pracy muzeum musiałaby się wiązać z dodatkowymi środkami w budżecie, burmistrz zaproponował, aby temat włączyć w plan Komisji Oświaty i Kultury. Ze względu na nieliczną ilość radnych reprezentujących ww. Komisję, do udziału w niej powinna zostać zaproszona cała Rada Miasta Nowy Targ – zaznaczył na koniec. 

/os

Muzeum Podhalańskie czynne w niedzielę? Z takim wnioskiem wystąpił radny Paweł Liszka

os 29.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również