Kamery live
prognoza pogody

„Mundi Curiosa” – kosmos wyobraźni łodzianina

NOWY TARG. Łódzcy artyści w nowotarskiej Galerii BWA „Jatki” goszczą wcale często. Twórcy związani przeważnie z Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego mieli tu wystawy i indywidualne, i zbiorowe. Swoje dzieła wystawiali i studenci, i profesorzy tej uczelni. Tym razem kosmosem swojej wyobraźni wypełnił galeryjne wnętrze jeszcze nie tak dawno student, dziś pracownik łódzkiej Akademii, artysta nad podziw wszechstronny, dynamiczny, intrygujący – Jan Jubaal Wasiński.

„Mundi Curiosa” - kosmos wyobraźni łodzianina

Ten gość z centralnej Polski i z krain imaginacji jest dziś doktorem sztuk pięknych i adiunktem w pracowni Przestrzeni Eksperymentu Malarskiego łódzkiej ASP, u profesora Jarosława Chrabąszcza. Mimo, że Akademię ukończył zaledwie dziesięć lat temu, w artystycznym CV ma już wiele prestiżowych nagród, z tego znaczną część zdobył w kolejnych edycjach  Konkursu im. Władysława Strzemińskiego. Jego nowotarską wystawę „Mundi Curiosa”, czyli świat dziwności, tworzy zaledwie osiem dzieł malarskich i kilka obiektów z ruchomymi obrazami wewnątrz.

– Wystawa to bardzo niezwykła, kompletna, pełna malarstwa, video, instalacji – polecała ją przy wernisażu szefowa Galerii, Ania Dziubas.

Łódzki artysta jest malarzem, rysownikiem, autorem murali i monumentalnych realizacji malarskich. Warsztatową biegłość łączy z eksperymentatorską pasją i kojarzeniem różnorodnych mediów. Niekiedy wmontowuje w swoje prace gotowe przedmioty, używa świecących diod, tworzy instalacje video.

– Można mówić o tej wystawie jako wystawie opowieści, która posiada treść i zależy mi na tym, żeby fabularność tych obrazów była przez państwa interpretowana indywidualnie – prezentował dzieła sam autor. – Czyli chcę powiedzieć, że jest to fabuła bez narracji. Tak jak w poemacie, mamy słowa i formy językowe, a pomiędzy nimi każdy czytelnik może znaleźć jakąś prawdę o sobie lub o świecie, który nas otacza.

Cykl ośmiu wielkogabarytowych obrazów zamykają dwie potężne, okrągłe kompozycje – „Luna” i „Sol” – każda o wadze kilkudziesięciu kilo.

– Obrazy te są oznaczone symbolami planet naszego układu słonecznego – wyjaśniał Jan Wasiński. – W dawnych koncepcjach, jeszcze przed kontrreformacją, filozofia europejska widziała Stwórcę jako Pana wszystkiego, więc planety też były pojmowane jako część Jego boskiego planu i w świadomości ludzi emanowały one na cały świat, na przyrodę, rządziły minerałami, częściami naszego ciała, metalami. Dlatego symbole planet kiedyś funkcjonowały w alchemii, a dziś są używane w chemii i fizyce, jako nazwy poszczególnych pierwiastków, jak np. Merkury, który odpowiada rtęci.

Żeby było ciekawiej i bardziej inspirująco, każdemu obrazowi towarzyszy obiekt video. Tajemnicze skrzynki z wizjerem lub dwoma okularami kryją ruchome obrazy, np. barwne kryształy kalejdoskopu, sfilmowany ruch płaszczki, małpy w bujnej zieleni dżungli czy zjawiskowość zorzy polarnej.

Całości tej osobliwej ekspozycji dopełniają szklane gabloty z różnymi dziwnościami. Są tam rysunkowe notatki, szkice, lalki, plastikowe figurki i móżdżki, koraliki, bibeloty, szkiełka, flaszeczki, muszle, suszone rośliny, czaszki i fragmenty kości różnych zwierząt, nawet łuski z nabojów.

 – Mówię na to magma, czyli taka pierwotna materia, z której biorą się moje inspiracje – bądź treściowe, bądź formalne – zdradzał autor.

W dekoracyjny obwód obrazu „Luna” z motywem sieci wodorostów wplątane są np. gałki oczne lalek – koncept niesamowity… Żywy eksponat, rybka pływająca w szklanej bani – staje się tu symbolem odwiecznych ludzkich usiłowań i ograniczoności poznania.

Wielki gabaryt malarskich prac barwach to zaproszenie do podróży przez krajobrazy ludzkiej jaźni; przez kosmos naszych emocji i mieszkających w zakamarkach podświadomości archetypów. Refleksja artysty nad cudownością i dramatem człowieczej egzystencji przybrała formę jaskrawymi barwami pisanego poematu.

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 15.11.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Manifest 00:32 22.06.2021

"Ja jestem Jubaalem!"

Zobacz również