Kamery live
prognoza pogody

Multum działań sanitarnych. Prośba o dyscyplinę i międzyludzką solidarność

12 marca 2020 23:51

POWIAT NOWOTARSKI. W Małopolsce wciąż potwierdzony jest tylko jeden przypadek koronawirusa. W powiecie nowotarskim takich stwierdzonych przypadków jeszcze nie ma. 46 osób pozostaje pod nadzorem sanitarnym. Nie wydana została jeszcze żadna decyzja o kwarantannie domowej.

 

 

Multum działań sanitarnych. Prośba o dyscyplinę i międzyludzką solidarność

Niemniej w Krakowie hospitalizowanych jest 12 osób z całego województwa, 208 zostało objętych kwarantanną, a 580 nadzorem epidemiologicznym. Te liczby zmieniają się szybko.

Informacji dotyczących podejrzeń zakażenia w poszczególnych miastach i gminach Wojewódzka Stacja Sanepid nie podaje. Służby sanitarne szczebla powiatowego – oprócz proceduralnych wywiadów i nadzorów – podejmują natomiast szereg działań profilaktycznych i edukacyjnych.

Akcja ulotkowa, ukierunkowana na obiekty publiczne, informuje hotele, pensjonaty, placówki POZ, budynki z pokojami do wynajęcia, informuje i przypomina o obowiązkach, jakie nakładają epidemiologiczne procedury.

Przez dwa dni – w tym samym celu – w nowotarskim Urzędzie odbywały się spotkania z dyrektorami szkół podstawowych, ponadgimnazjalnych, przedszkoli i żłobków. Były tam przedstawiane zalecenia higieniczne i zasady postępowania, które powinny zadziałać. Z refleksją, że dobrze, gdyby były stosowane również po ustąpieniu zagrożenia…

Służby sanitarne pozostają w stałym kontakcie ze szpitalami, które mają oddziały zakaźne i ze sztabami antykryzysowymi – w powiecie, w miastach i gminach, chwaląc sobie dobrą z nimi współpracę. Sanepid zarządził również dezynfekcję autobusów MZK.

Sanepid współdziała także ze Strażą Graniczną, która mierzy temperaturę pasażerom i kierowcom, ale tylko w przypadku busów z co najmniej 8 osobami w środku. Poza tą procedurą pozostają, niestety, samochody osobowe.

Do sklepów trafiły ulotki informujące o konieczności zwiększenia higieny, dezynfekcji koszy i wózków, podawania towaru w rękawiczkach.   

Od wczoraj nieczynna jest miejska pływalnia w Nowym Targu. Nie ma jednak Powiatowa Inspekcja wpływu na termy – jako obiekty prywatne. Z tych uczęszczanych atrakcji korzysta się na własne ryzyko.

O tym, że rozsądek skłania ludzi, by stosowali się do wezwań WHO i ministra zdrowia, unikając dużych skupisk, świadczyły pustki na dzisiejszym jarmarku. Takie prewencyjne zachowania można tylko pochwalić.

Służby sanitarne zalecają, by w kościołach ludzie stali w odległości 1,5 metra od siebie i starali się nie dotykać powierzchni ani  nie używać ogólnodostępnej wody święconej, a jeśli powierzchni ławek, krzeseł, konfesjonałów dotykają, to rąk – przed ich dokładnym umyciem – nie powinni zbliżać do ust, oczu, nosa.

Gdyby ktoś przebywał w otoczeniu, które mogło mieć kontakt z osobą zakażoną – powinien wyprać odzież w temperaturze wyższej niż  60 stopni, gdyż wtedy wirus ginie.

W powiecie nowotarskim nie zapadła jeszcze żadna decyzja o kwarantannie domowej, ale:

– Jeśli taka decyzja zostanie na kogoś nałożona i ta osoba ją złamie – podlega karze w wysokości 5 tys. zł i grozi jej rok wiezienia – przypomina Jolanta Bakalarz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny postanowienia ministra zdrowia. – Takie kontrole będą.

W przypadku osób poddanych kwarantannie domowej a mieszkających samotnie, obowiązek dostarczenia jedzenia spoczywa na wojewodzie. O wyprowadzanie psa i inne konieczne załatwienia musieliby się już zatroszczyć sąsiedzi w ramach międzyludzkiej solidarności w obliczu poważnych zdrowotnych zagrożeń.

Dobrą praktyką byłyby apele władz lokalnych i duchowieństwa do mieszkańców, by ci, którzy cieszą się lepszym zdrowiem i odpornością postarali się chronić osoby z grupy większego ryzyka (starsze, z osłabioną immunologią i innymi schorzeniami) przed koniecznością wędrówki po jedzenie do sklepu czy usłużyć im przy regulowaniu rachunków i innych załatwieniach.

(asz)

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Szopińska 12.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również