Kamery live
Kamery live
prognoza pogody
ntvk

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w Chyżnem. Tematem pryszczyca

31 marca 2025 09:13

Służby, inspekcje i straże prowadzą intensywne działania, aby zapobiec przedostaniu się pryszczycy do Polski. Dziś na przejściu granicznym w Chyżnem minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar odbyli odprawę podsumowującą podjęte kroki. W odprawie uczestniczyli również: zastępca głównego lekarza weterynarii Jakub Kubacki, wicewojewoda śląski Michał Kopański, wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc oraz przedstawiciele: Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie, Katowicach, Krośnie i Opolu, Komend Wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w Krakowie, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiego Inspektoratu Drogowego w Krakowie, Izby Administracji Skarbowej w Krakowie. Działania służb zostały też podsumowane na briefingu prasowym.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski w Chyżnem. Tematem pryszczyca

fot. Biuro Wojewody Małopolskiego

Na tę chwilę na terytorium naszego kraju wirusa pryszczycy nie ma. Służby prowadzą intensywne kontrole i badania laboratoryjne. W trybie codziennych odpraw odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, powołanego pod przewodnictwem ministra Czesława Siekierskiego. 24 godziny na dobę monitorowana jest sytuacja na granicy. Wszystko po to, aby zapobiec przedostaniu się choroby do naszego kraju.

 Od pierwszego dnia, kiedy ogniska pryszczycy pojawiły się u naszych sąsiadów, najpierw na Węgrzech, a później na Słowacji, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa podjęły natychmiastowe działania zmierzające do tego, by w jak najlepszy sposób chronić granice Polski przed przedostaniem się do nas tej choroby. Pryszczyca jest niezwykle zjadliwą chorobą zwierząt. Wraz ze wszystkimi służbami podjęliśmy zdecydowane i wielotorowe działania w ramach walki z nią – działania zmierzające do tego, by nie pojawiła się ona w naszym kraju. Apeluję również do hodowców o zachowanie maksymalnej czujności i ostrożności – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Działania prowadzone są we współpracy z Policją, Strażą Graniczną, Krajową Administracją Skarbową i Inspekcją Transportu Drogowego. Ich realizacja dotyczy głównych przejść towarowych na granicach ze Słowacją oraz Czechami.

 W Polsce nie ma pryszczycy, ale jest ona u naszych sąsiadów, stąd wyjątkowa czujność i pełne funkcjonowanie wszystkich służb granicznych. Współpraca i współdziałanie – to gwarantuje istotną ochronę naszego kraju. Uszczelnione granice, wzmożone kontrole, czujność nas wszystkich…  działamy, wszyscy i na różnych frontach. Dziękuję Panu Wojewodzie Klęczarowi za konsekwencję służb kontrolujących transporty zwierząt na przejściach granicznych w Małopolsce – przekazuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Szersza perspektywa

W związku z dużym zagrożeniem pryszczycą laboratorium w Zakładzie Pryszczycy Państwowego Instytut Weterynaryjnego — Państwowego Instytutu Badawczego pracuje w trybie 24-godzinnym. Trwają uzupełniania magazynów przeciwepizootycznych oraz przygotowania planu działań w przypadku niepomyślnego rozwoju sytuacji.

 Działania podejmowane są od 11 stycznia w związku z pojawieniem się pierwszego ogniska pryszczycy na terenie Niemiec. Na okoliczność wystąpienia tej choroby przygotowane są plany gotowości i procedury. Te działania, które Inspekcja Weterynaryjna podjęła na samym początku, to przede wszystkim weryfikacja wszystkich przesyłek w unijnym systemie TRACES, jak również kontrola wszystkich miejsc destynacji każdej z tych przesyłek. Laboratorium ds. pryszczycy w Zduńskiej Woli na chwilę obecną pracuje w trybie 24-godzinnym, 7 dni w tygodniu i jest przygotowane do badania ponad tysiąca próbek. Jest już natomiast stworzone drugie takie laboratorium, w Puławach, które zwiększy liczbę prób do około 10 tysięcy. Jesteśmy przygotowani na diagnostykę i rozszerzone kontrole gospodarstw – dodaje zastępca głównego lekarza weterynarii Jakub Kubacki.

Uszczelnienie granic
Obecnie obowiązuje kolejne Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (z 27 marca 2025 r.) o zamknięciu terytorium Polski na przywóz wybranych towarów z Węgier i części terytorium Austrii i Słowacji. 

Przypomnijmy, rozporządzenia skutkujące uszczelnieniem polskich granic były natychmiastową reakcją MRIRW na informacje węgierskich i słowackich służb weterynaryjnych, potwierdzających wystąpienie 2 ognisk pryszczycy na Węgrzech i 4 ognisk pryszczycy na Słowacji, w gospodarstwach położonych wzdłuż rzeki Dunaj na terytoriach obu krajów. Restrykcje krajowe obowiązują do momentu przyjęcia odpowiednich rozwiązań przez Komisję Europejską.

Przypominamy listę towarów objętych zakazem przywozu:

  • zwierzęta parzystokopytne utrzymywane i dzikie oraz materiał biologiczny tych zwierząt;
  • świeże mięso, podroby, mięso mielone, mięso oddzielone mechanicznie, surowe wyroby mięsne, osłonki i produkty mięsne pozyskane ze zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
  • mleko surowe, siara i produkty mleczne pozyskane od zwierząt parzystokopytnych;
  • produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i produkty pochodne otrzymane od zwierząt parzystokopytnych utrzymywanych i dzikich;
  • obornik, słoma i siano.

Zidentyfikowane zostały wszystkie przesyłki zwierząt parzystokopytnych, które tuż przed zamknięciem granic ze Słowacją, tj. w dniach między 20 lutego a 21 marca 2025 r. wjechały do Polski ze Słowacji. Od 9 marca na granicy południowej dokonano ponad 550 kontroli zwierząt parzystokopytnych oraz żywności pochodzącej z gatunków wrażliwych na pryszczycę.

Kontrole i dezynfekcja
W Małopolsce od 7 marca kontrole prowadzone były na trzech przejściach granicznych: w Chyżnem, Piwnicznej i Niedzicy. Aktualnie w trybie 24-godzinnych dyżurów prowadzona jest kontrola transportów na 2 przejściach, które posiadają komplet dezynfekcyjny. Pozostałe mniejsze przejścia kontrolowane są przez Policję, a transport przekierowywany jest na wytypowane miejsca pełnej kontroli.

W kontrolach biorą udział przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspekcji Transportu Drogowego. W miejscach, gdzie odbywają się kontrole, stałe dyżury pełni Inspekcja Weterynaryjna i Straż Pożarna.

Dotychczas kontroli poddano 102 transporty zwierząt (ok. 2200 sztuk zwierząt), wjeżdżających głównie ze Słowacji.

 Inspekcja Weterynaryjna w ramach kontroli związanych z zapobieganiem pryszczycy na terenie województwa małopolskiego przeprowadziła na granicach przeszło 100 kontroli przesyłek zwierząt. Przeszło 2 tys. zwierząt przejechało przez nasze granice i zostało skontrolowanych w ostatnim czasie. Prowadzimy także kontrole w gospodarstwach, pobieramy próbki od tych zwierząt, które przyjechały do nas z terenów potencjalnie zagrożonych pryszczycą. Do tej pory wszystkich próbki, które wysłaliśmy do laboratorium w Zduńskiej Woli, dały wyniki ujemne – podsumowuje zastępca małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Grzegorz Kawiecki.

/źródło: Biuro Wojewody Małopolskiego/

Nowytarg24.tv 31.03.2025
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również