Kamery live
prognoza pogody

Minęła 175. Rocznica Powstania Chochołowskiego

22 lutego 2021 13:05

Ostatni weekend upłynął pod znakiem wielkiego świętowania 175. rocznicy wybuchu Powstania Chochołowskiego. Zwieńczeniem trzydniowych wydarzeń była uroczysta msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Chochołowie. Odsłonięto okolicznościową tablicę pamiątkową, a  całość wzbogaciła rekonstrukcja historyczna. 

Minęła 175. Rocznica Powstania Chochołowskiego

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

W ramach obchodów podniosłej rocznicy zorganizowano także m.in. konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży „Historia mojego regionu”, konferencję naukową, koncert straży granicznej oraz zawody narciarskie. Wydarzenia z okazji 175. rocznicy Powstania Chochołowskiego swoim patronatem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 

– Zbrojne wystąpienie w Chochołowie było heroicznym działaniem podyktowanym marzeniami o niepodległej Ojczyźnie. Dzisiaj wspominamy tych, którzy jak opowiada jedna z powstańczych pieśni: „poszli… w bój bez broni…”. Chcemy też przypomnieć młodszemu pokoleniu o tym, jak ważna jest pamięć o historii naszych Ojców, na której budujemy teraźniejszość – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita obecny na obchodach rocznicowych.

Powstanie Chochołowskie, zwane także insurekcją pod Tatrami, miało wejść w ogólnopolski zryw. Niestety do górali nie dotarła wieść o przesunięciu daty jego wybuchu. Trwające zaledwie trzy dni „Poruseństwo” zorganizowane zostało przez Jana Kantego Andrusikiewicza, Juliana Goslara oraz trzech księży wikariuszy: ks. Józefa Leopolda Kmietowicza z Chochołowa, ks. Michała Janiczaka oraz ks. Michała Janiczaka z Szaflar. Walczący o niepodległość Polski powstańcy wykazali się olbrzymim patriotyzmem i odwagą.   

źródło, zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

 

os 22.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również