Kamery live
prognoza pogody

Mieszkańcy Zaskala padli ofiarą oszustwa „na policjanta”

7 grudnia 2023 08:58

Seniorzy z Zaskala uwierzyli kobiecie podającej się za policjantkę, która przez telefon poinformowała ich, że córka spowodowała wypadek drogowy i przekazali oszustom 28 tys. zł na kaucję. Policjanci apelują o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem czy pracownikiem banku.

Mieszkańcy Zaskala padli ofiarą oszustwa „na policjanta”

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” nadal nie odpuszczają.

– W poniedziałek 4 grudnia br. ofiarą fałszywej policjantki padło małżeństwo z Zaskala. Na telefon stacjonarny seniorów zadzwoniła kobieta podająca się najpierw za ich wnuczkę, a następnie za policjantkę, która poinformowała ich, że córka spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze na kaucję w zamian za uniknięcie aresztu – relacjonują nowotarscy policjanci.

Starsze małżeństwo uwierzyło w przedstawioną legendę i zgodnie ze wskazówkami przekazali 28 tys. zł w pudełku obcemu mężczyźnie, który przyszedł pod ich dom. Dopiero następnego dnia zorientowali się, że żadnego wypadku nie było i zostali oszukani. O całym zdarzeniu powiadomili nowotarską policję. Czynności w tej sprawie prowadza policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu.

Policjanci apelują przypominają:

  • Nie informuj o posiadanej gotówce i nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym.
  • Zawsze po otrzymaniu takiego telefonu najpierw zadzwoń do członka rodziny na znany Ci numer.
  • Jeśli nie rozpoznajesz głosu, odłóż słuchawkę – oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.
  • Jeśli masz przekazać pieniądze komuś z rodziny, rób to tylko osobiście – bardzo charakterystyczne dla oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” jest przysyłanie kuriera, który ma odebrać pieniądze. Nie dawaj gotówki ani cennych rzeczy w ręce kogoś, kogo nie znasz.
  • Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile posiadasz gotówki i staraj się nie udzielać żadnych informacji osobistych.

Źródło: KPP Nowy Targ

ag 07.12.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również