Kamery live
prognoza pogody

Miejski Magazyn Pomocy zapewnia wsparcie nawet stu osobom dziennie. Ukraińcy najbardziej potrzebują żywności

26 marca 2022 12:20

Miejski Magazyn Pomocy, działający przy Urzędzie Miasta w Nowym Targu funkcjonuje już prawie od miesiąca i nadal z powodzeniem świadczy pomoc obywatelom Ukrainy, obsługując nawet około setki osób dziennie. Na powodzenie inicjatywy wpływa stała pomoc darczyńców – ostatni transport darów przyjechał z Cork w Irlandii – ale także wypracowany system wydawania pomocy humanitarnej. “Nie stosujemy takiej zasady, że każdy może brać wszystko, co chce. Staramy się dopytywać o zapotrzebowanie i wydajemy to, czego potrzebują” – mówi Arkadiusz Szymczyk, kierownik miejskiego zespołu ds. uchodźców w Urzędzie Miasta Nowy Targ. 

Miejski Magazyn Pomocy zapewnia wsparcie nawet stu osobom dziennie. Ukraińcy najbardziej potrzebują żywności

Zmieniają się godziny funkcjonowania Miejskiego Magazynu Pomocy w Nowym Targu. Nie będzie on czynny w niedzielę, a w  tygodniu będzie otwarty do godziny 16…

Zmiany godzin otwarcia magazynu są spowodowane frekwencją, zarówno jeśli chodzi o Ukraińców, jak Polaków, którzy dostarczają towary. W niedzielę obserwujemy bardzo niewielki ruch, podobnie popołudniami. W ciągu dnia nadal przyjmujemy wielu obywateli Ukrainy – zarówno tych nowo przybyłych, jak i tych, którzy dłuższy czas już tutaj są i odwiedzają nasz magazyn co jakiś czas. Magazyn jest oczywiście dostępny dla wszystkich obywateli Ukrainy, nie patrzymy na miejsce zamieszkania, zatem obsługujemy też mieszkańców z różnych części powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Jest to około kilkudziesięciu osób dziennie, nawet do setki lub powyżej stu osób, różnymi falami. Widzimy delikatny spadek, w porównaniu z poprzednim tygodniem, kiedy od poniedziałku do środy był naprawdę bardzo duży ruch. Teraz jest nieco mniejszy. Może ma to związek z tym, że wcześniej dużo osób przybywało także po informację. Po uruchomieniu świadczeń PESEL, tłumacz obecny tu w magazynie został przeniesiony właśnie tam i wiele osób jest przekazywanych do pani Oksany, która teraz jest tłumaczką w punkcie wydawania numerów PESEL. 

W jaki sposób i w jakich ilościach wydawane są dary dla potrzebujących? 

Jeżeli chodzi o wydawane towary, staramy się dopytywać o zapotrzebowanie i wydajemy to, czego potrzebują. Nie stosujemy takiej zasady, że każdy może brać wszystko, co chce. Obserwując choćby działania innych samorządów, zauważamy, że lepsza jest formuła, żeby zapewnić wsparcie większej ilości osób. Tak, jak mówi się od samego początku – to nie sprint, tylko maraton. Przygotowujemy sami paczki, pytamy o to, jak duża jest rodzina, bo to też ma znaczenie. Te osoby często wracają po kilku dniach po żywność, co jest zrozumiałe. Nie mamy limitów, ale dopytujemy i obserwujemy. Zachęcamy, dopytując szczegółowo i często wtedy wychodzi, że jest zapotrzebowanie na dany artykuł, którego wcześniej ta osoba np. nie wskazała.

Magazyn funkcjonuje dzięki wsparciu wielu darczyńców, którzy codziennie dostarczają dary – nie jest to może dużo osób, ale mamy stałych bywalców, duże wsparcie ze strony szkół. Był transport z Radevordmwald, dzisiaj spodziewamy się transportu z Irlandii, który został zorganizowany dzięki zaangażowaniu radnej Katarzyny Wójcik. 

Na co jest obecnie największe zapotrzebowanie?

Ukraińcy przede wszystkim potrzebują żywności. Przygotowujemy dla nich po prostu standardowe paczki, a jeżeli mają jakieś specjalne potrzeby, typu olej, mleko dla dzieci, to uzupełniamy taką paczkę. Najbardziej pilne potrzeby, jakie zauważamy to zdecydowanie żywność, m.in. sosy do makaronów – mamy bardzo dużo makaronu, ale staramy się coś dodawać do niego. Wydajemy konserwy, słodycze, bo wiadomo, że przybywa dużo dzieci. Z chemii zdecydowanie najszybciej schodzą szampony, środki do prania, środki czystości.

*

W piątek wieczorem do Miejskiego Magazynu Pomocy dotarł transport darów dla Ukrainy z Cork w Irlandii. Udało się to dzięki wielkiemu zaangażowaniu Marty i Patrycji Januszkiewicz, które zorganizowały zbiórkę na miejscu. Akcja wymagała także wsparcia osób z Nowego Targu – radna Katarzyna Wójcik zorganizowała i nadzorowała całą wysyłkę, Maciej Koźlakowski, Zbigniew Malinowski i Piotr Chrobak – to osoby, które zapewniły transport. Pracownicy Urzędu Miasta zajęli się natomiast rozładunkiem darów. 

 

os 26.03.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również