Kamery live
prognoza pogody

Miasto wytacza kolejną broń w walce o czystsze powietrze

7 marca 2017 14:00

Hasłem "Bądź eko- zamontuj ekofiltr!" miasto zachęca mieszkańców do złożenia deklaracji w sprawie zamontowania elektrofiltrów. Pozostał na to już tylko tydzień.

Miasto wytacza kolejną broń w walce o czystsze powietrze

Czym są elektrofiltry?

To innowacyjne rozwiązanie opracowane przez naukowców Politechniki Śląskiej, mające na celu ograniczenie niskiej emisji. Skuteczność elektrofiltrów waha się od 50 do 90% w zależności od rodzaju i jakości źródła emisji oraz stosowanego paliwa. Co ważne, urządzenie nie wymaga przebudowy instalacji, może być zamontowane np. za kotłem, w przewodzie kominowym lub na kominie co wpłynie na natychmiastowe uzyskanie bezpośredniego efektu ekologicznego.

Kto może przystąpić do programu?

Wszyscy właściciele lub najemcy, których nieruchomości znajdują się na terenie miasta Nowy Targ i opalane są kotłem na paliwa stałe. Ponadto wymagane jest umożliwienie pracownikom Grupy CZH S.A. dokonywanie specjalistycznych pomiarów emisji. Projekt zmierza do maksymalnego zoptymalizowania kosztów, stąd trwają starania celem uzyskania dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt, który ponosi właściciel nieruchomości w związku z przystąpieniem do programu jest określony na 40% inwestycji czyli ok. 1000 zł. W zależności od uzyskanego dofinansowana wspomniana kwota może ulec zmniejszeniu.

Aby przystąpić do Programu należy wypełnić formularz deklaracji  i dostarczyć do Urzędu Miasta Nowy Targ. Ze względu na fakt, że terminy określone w programie finansowym NFOŚiGW są bardzo napięte, zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 14 marca 2017 r.

Uruchomienie pilotażowego programu obejmującego instalację elektrofiltrów na kanałach dymowych odprowadzających spaliny z kotłów na paliwa stałe odbywa się we współpracy z Grupą CZH S.A. z siedzibą w Katowicach.

 

NT24TV 07.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również