Kamery live
prognoza pogody

Miasto wesprze hokej

24 lipca 2017 22:38
Wyciszenie Włącz dźwięk

W trakcie poniedziałkowej Sesji Rady Miasta Nowy Targ dyskutowano nad dofinansowaniem kwotą 300 tysięcy złotych z miejskiego budżetu Spółki KH Podhale Nowy Targ.

Ostatecznie stosunkiem głosów 14 za, 1 przeciw i przy 4 wstrzymujących radni poparli wniosek burmistrza Grzegorza Watychy, wprowadzając – z inicjatywy członków Komisji Sportu, Turystyki i Promocji – jednocześnie poprawkę by 50 tysięcy z tej kwoty przeznaczone było na wsparcia dzieci i młodzieży zrzeszonych w Miejskim Młodzieżowym Klubie Sportowym Podhale Nowy Targ.

Głosowanie nad wnioskiem poprzedziło m.in. kilkuminutowe wystąpienie prezes KH Podhala Nowy Targ Agaty Michalskiej oraz prezesa MMKS Podhala Zdzisława Zaręby. W jego trakcie przekonywali oni radnych o m.in. wpływie hokeja na rozwój miasta poprzez reklamę i promocję czy to w formie organizacji dużych imprez jak Puchar Polski czy Superpuchar czy też transmisji telewizyjnych ze spotkań ligowych rozgrywanych na nowotarskim lodowisku. Zwracając się do radnych o finansową pomoc, prezes Michalska podkreśliła, że każdy liczący się w polskim hokeju klub takie wsparcie ze strony samorządu otrzymuje. Wedle jej wyliczeń by klub na poziomie ekstraklasy mógł sprawnie funkcjonować potrzebuje kwoty rzędu 600 tysięcy złotych z miejskiej kasy, podkreślając jednocześnie że kwota ta stanowi ledwie 25 procent całego budżetu. 200 tysięcy złotych miejskiej dotacji – zdaniem Zaręby – potrzebnych jest z kolei na profesjonalne szkolenie młodzieży w MMKS Podhale.

– Tak naprawdę to od państwa zależy czy hokej w Nowym Targu będzie istniał czy nie – tymi słowami prezes Michalska zakończyła swoje wystąpienie.

Wsparcia władzom nowotarskiego hokeja udzielił m.in. specjalnie przez nich zaproszony na poniedziałkową sesję prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Dawid Chwałka. Podkreślił on olbrzymią rolę Nowego Targu w polskim hokeju.

– To marka, której nie wolno wam zniszczyć. Wyliczenia które przedstawiła prezes Michalska to absolutne minimum by spełnić wymogi gry w ekstraklasie. Dlatego chciałem podkreślić, że jeżeli państwo się zastanawiacie czy dać tyle na hokej, czy może tę kwotę zmniejszyć i zobaczymy jak to będzie, to nie ma sensu tego robić w ogóle. Tylko do czego nas to wszystkich doprowadzi? Najpewniej to patologii, bo tę naszą młodzież trzeba czymś zainteresować – zwrócił się on w kierunku radnych, przywołując też m.in. przykłady innych miast takich jak Krynica, gdzie brak wsparcia ze stron władz samorządowych spowodował rozpad hokeja – Odbudowa tej dyscypliny będzie trwać latami i wcale nie powiedziane, że się to uda – podkreślił Chwałka.

Czesław Borowicz, były zawodnik i trener Podhala oraz reprezentacji Polski, a także burmistrz Nowego Targu w latach 1994 – 1996 odniósł się m.in. do zarzutów że miasto faworyzuje hokej, kosztem innych dyscyplin

– Hokej w Nowym Targu to jakość i tradycja. Można powiedzieć, że od zawsze nasze hokejowe zespoły oparte na wychowankach w różnych kategoriach wiekowych liczyły się w walce o Mistrzostw Polski. Podkreślam o Mistrzostwo Polski a nie mistrzostwo A klasy, drugiej czy trzeciej ligi. To mówi samo przez się – podkreślił.

Wszystkie te argumenty nie trafiły m.in. do radnej Bogusławy Korwin, która podkreśliła, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, spółki prawa handlowego nie powinny być dotowane z budżetów samorządowych.

– Chcę też przypomnieć, ze jako Komisja Rewizyjna jakiś czas temu kontrolowaliśmy MMKS Podhale i żądaliśmy przedstawienia rozliczenia otrzymanej już wcześniej z budżetu miasta kwoty 300 tysięcy złotych. Nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów. Do dziś nie wiemy na co te pieniądze zostały przeznaczone. Nikt tego nie kontroluje – podkreśliła.

– My dotacji nie udzielany pod stołem. Wszystko toczy się w trybie jawnych konkursów i prosiłbym by nie sugerować tutaj jakiegoś przekroczenia prawa, bo te kwestie dotacji były badane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, która nie dopatrzyła się żadnych uchybień – wyjaśnił burmistrz Grzegorz Watycha.

/mz

Sesja Rady Miasta 40:30 – 1:42:55

NT24TV 24.07.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również