Kamery live
prognoza pogody

„Metalka” – z imponującą „Areną”

21 września 2016 09:19
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Największa z podhalańskich szkół średnich cieszy się już halą sportową, jakiej nie ma na południe od Krakowa. Otwarcie potężnego obiektu, w który powiat zainwestował 8 milionów zł było wielkim świętem w nowotarskim Zespole Szkół Technicznych i Placówek. 

Gości przybył tłum, a nie zdołali dojechać tylko marszałek Sejmu i pani minister edukacji narodowej. Parametry, jakimi opisuje się hala  to: 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, przeszło 16 tysięcy metrów sześciennych kubatury, 7 metrów wysokości, wielofunkcyjna płyta sportowa o wymiarach 40 na 20 metrów, piętrowe trybuny i zaplecze. Syntetyczną, kolorową nawierzchnię ma boisko zewnętrzne, które przy niej wyrosło, do tego dochodzą bieżnia i parkingi. 

„Popularna „metalka” doczekała się wreszcie pełnowymiarowej i jednej z największych hal sportowych w powiecie.  

Kiedyś tę przestrzeń zajmowały ciasna i przestarzała sala do ćwiczeń oraz wyasfaltowane boisko. 

Budowa nowej hali wraz z otoczeniem trwała zaledwie rok i dwa miesiące. Dokonała tego firma Grand Andrzeja Grygiela z Korzennej. Projekt jest dziełem Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Pawła Puta, który wcześniej projektował pierwszy w Polsce, najmłodszy w Nowym Targu pasywny kościół – dziś pod wezwaniem Jana Pawła II. 

Przy konstruowaniu nowotarskiej „Areny” użyto najnowocześniejszych materiałów i technologii. By uzyskać efekt pasywności, czyli zmniejszonego do minimum zapotrzebowania na energię, trzeba było wyeliminować wszystkie mosty termiczne. Trudno uwierzyć, ale potężny obiekt będzie zużywał rocznie tyle ciepła, ile średniej wielkości dom jednorodzinny budowany w technologii tradycyjnej. A koszt budowli pasywnej jest tylko o 10-12 procent wyższy od budownictwa tradycyjnego. 

Sportowo-artystyczny program, którym na koniec szkolni sportowcy wszech dziedzin – koszykarze, siatkarze, unihokeiści, piłkarze, bokserzy uraczyli gości – był brawurowy. A już wyczynowy stał się, gdy pałeczkę przejęli breakdance’owy  zacięcie rywalizujący z góralskim zespołem. To był naprawdę szał radości z rozsadzającą nową kubaturę „Meksykańską falą” w finale.   

/as

NT24TV 21.09.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również