Kamery live
prognoza pogody

Memoriał Legionistów Podhalańskich – tym razem z Nowym Targu

17 marca 2023 15:30

Ok. 130 zawodników wzięło dziś udział w V Memoriale im. Legionistów Podhalańskich, który tym razem zorganizowany został na stoku “Długa Polana” w Nowym Targu. Uczestnicy narciarskich zawodów – w większości dzieci i młodzież  – startowali w slalomie w sześciu różnych kategoriach. Wydarzeniu towarzyszyły rozbrzmiewające w tle pieśni patriotyczne – zawody upamiętniają bowiem grupę kilkuset ochotników z terenu Podhala, którzy wstąpili do Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego, by walczyć o wolną Polskę. 

Memoriał Legionistów Podhalańskich - tym razem z Nowym Targu

W wydarzeniu wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z Cichego, Murzasichla, Poronina, Suchego, Czerwiennego, Ratułowa, Zębu, Koniny, Mszany Górnej, a także podopieczni Fundacji Handicap Zakopane. 

W otwarciu zawodów uczestniczyła pani poseł Anna Paluch oraz samorządowcy z Gminy Czarny Dunajec. Najpierw odśpiewano hymn państwowy, a przez cały czas trwania wydarzenia, z głośników rozbrzmiewały pieśni legionowe.

-Po to robimy te zawody, żeby upamiętnić, że do Legionów Józefa Piłsudskiego z Podhala poszło prawie tysiąc żołnierzy, młodych chłopców – mówiła pani poseł Anna Paluch – Ten baner, który widać za mną to zdjęcie pokazujące żołnierzy Józefa Piłsudskiego, te kilkadziesiąt nazwisk to są ludzie z Podhala, głównie z obecnej gminy Czarny Dunajec i okolic, to są ci, którym zawdzięczamy naszą niepodległość. W innych miejscach Podhala szuka się tych danych, przypomina się tych ludzi, bo trzeba ich zachować w pamięci. 

Patronat honorowy nad zawodami objął Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. Nie odbyłyby się one, gdyby nie wsparcie ze strony Fundacji PKO BP, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec oraz LZS “Szarotka” z Chochołowa.  

Zawody pierwotnie miały odbyć się w Czerwiennem, jednak ze względów technicznych, organizatorzy w ostatniej chwili zmienili miejsce przeprowadzenia zawodów na Długą Polanę w Nowym Targu, gdzie nadal panują doskonałe warunki śniegowe.

os 17.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również