Kamery live
prognoza pogody

Matka Boża Ludźmierska patronką powiatu nowotarskiego

9 października 2022 08:44

Rezolucja w sprawie ustanowienia patronką Powiatu Nowotarskiego Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala została przyjęta przez aklamację w trakcie sobotniej, uroczystej sesji rady powiatu nowotarskiego.

Matka Boża Ludźmierska patronką powiatu nowotarskiego

Uroczysta sesja rady powiatu nowotarskiego miała miejsce w Domu Pielgrzyma w Ludźmierzu. Zaczęło się od odśpiewania Hymnu Polskiego, a następnie odbyła się modlitwa o ojczyznę ks. Piotra Skargi. W trakcie obrad odczytano dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej o uznaniu Matki Bożej Ludźmierskiej patronką Powiatu Nowotarskiego, a następnie – poprzez aklamację – podjęto rezolucję w tej sprawie.  

 – Gratuluję sobie i Państwu historycznej decyzji. Wzięliśmy na swoje barki jeszcze większy ciężar odpowiedzialności za kierunek i drogę, jaką obraliśmy. Wierzymy, że nasza patronka będzie nam towarzyszyła w trudnych chwilach – mówił przewodniczący rady, Tadeusz Rafacz.

W uroczystościach wzięły udział władze starostwa, radni powiatowi, a także członkowie Archidiecezji Krakowskiej – w tym metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Nie zabrakło samorządowców z pow. nowotarskiego, tatrzańskiego czy limanowskiego, w tym Burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy i przewodniczącego rady miasta Nowy Targ Grzegorza Luberdy. Ponadto zjawili się także przedstawiciele rządu, m.in. Wicewojewoda Małopolski Mateusz Małodziński.

Tuż po sesji o godz. 12 uroczystości przeniosły się do Sanktuarium Maryjnego. Metropolita krakowski przewodniczył uroczystemu nabożeństwu, a kościół – poza wiernymi – wypełniły poczty sztandarowe. Poświęcono figurki Matki Bożej Ludźmierskiej, wręczono również władzom gmin znajdującym się w obrębie pow. nowotarskiego pamiątkowe świadectwa. 

 – Kiedy dzisiaj uroczyście został ogłoszony dekret Stolicy Apostolskiej pozwalający na to, żeby Matka Boża Ludźmierska mogła być patronką powiatu nowotarskiego i wszystkich okolicznych jednostek samorządowych, to w jakiejś mierze przekazana została temu powiatowi nowotarskiemu władza w postaci berła Królowej Podhala. Nie po to, by władza świecka przejmowała uprawnienia władzy kościelnej. Przecież nikomu to do głowy nie przychodzi. Tu chodzi o zrozumienie, że Pani Ludźmierska staje się panią serc ludzi tu mieszkających, także w wymiarze ich rzeczywistości świeckiej i doczesnej – mówił abp Marek Jędraszewski w trakcie homilii.

Po mszy samorządowcy wraz z metropolitą przeszli pod pomnik Jana Pawła II, oddając hołd Papieżowi-Polakowi.

Uroczystą sesję rady powiatu nowotarskiego jak i mszę świętą można było śledzić w internecie, dzięki Nowotarskiej Telewizji Kablowej.

Piotr Starmach 09.10.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również