Kamery live
prognoza pogody

Marszałkiem województwa – w końcu Łukasz Smółka

5 lipca 2024 22:55

MAŁOPOLSKA. 22 głosy oddane na Łukasza Smółkę zakończyły patową sytuację w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Marszałek został wybrany w szóstym podejściu, po pięciu bezowocnych głosowaniach od czasu wyborów samorządowych. 

 

Marszałkiem województwa – w końcu Łukasz Smółka

Gdyby marszałek nie został wybrany do 9 lipca, konieczne byłoby przeprowadzenie ponownych, przedterminowych wyborów do Sejmiku. Przedłużający się sejmikowy kryzys, o którym głośno w Polsce, był interpretowany jako efekt starcia „frakcji Ryszarda Terleckiego” z „frakcją Beaty Szydło”.  Prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu, w pięciu głosowaniach nie udało się przeforsować kandydatury b. wojewody małopolskiego, Łukasza Kmity. Po wielu tygodniach prezes wytypował nowego kandydata, a stanowiska w Zarządzie Województwa objęli przedstawiciele wszystkich frakcji Zjednoczonej Prawicy, która ma większość w Sejmiku: Marta Malec-Lech (z Suwerennej Polski), Ryszard Pagacz (uznawany za człowiek Łukasza Kmity z „frakcji Terleckiego”), dotychczasowi członkowie Zarządu z „frakcji Beaty Szydło”: Iwona Gibas oraz zawieszony w prawach członka Klubu Witold Kozłowski, który otrzymał fotel I wicemarszałka. Opozycja (Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga) nie zgłosiła swojego kandydata.

Efekt wewnętrznego konfliktu w Sejmiku to jednak zawieszenie trzech radnych w prawach członka PiS, doniesienia o naciskach na ojca prezydenta Andrzeja Dudy – przewodniczącego Sejmiku oraz złożenie mandatu przez radną – byłą małopolską kurator oświaty, Barbarę Nowak. 

– Ważne, aby każdy Małopolanin czuł się dobrze w swoim regionie, a równocześnie, aby turyści odwiedzający nasz region wskazywali, że jest on dobrze zarządzany – deklarował nowo wybrany marszałek.

Urząd Marszałkowski podaje jego biogram:

 Łukasz Smółka od wielu lat pracuje na rzecz samorządu. Pełni funkcję radnego województwa od 2014 roku. Od listopada 2015 r. był szefem gabinetu Ministra Infrastruktury i Budownictwa – uczestniczył w najważniejszych projektach dla województwa małopolskiego w zakresie infrastruktury drogowej oraz kolejowej. Wcześniej był dyrektorem biura Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz koordynatorem projektu Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dotyczącego zakupu specjalistycznego sprzętu na potrzeby wzmacniania potencjału ratowniczego małopolskich strażaków. Nadal społecznie angażuje się w rozwój ochotniczych straży pożarnych oraz lokalnych stowarzyszeń.

Jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na kierunku „Technika rolnicza i leśna”. W trakcie studiów aktywny działał w samorządzie studenckim, pracował również w Studenckim Kole Naukowym oraz zasiadał w Senacie Uniwersytetu Rolniczego.

(asz)

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

Anna Szopińska 05.07.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również