Kamery live
prognoza pogody

Marsz w obronie św. Jana Pawła II w Nowym Targu. – Nie ma zgody na szkalowanie naszych świętych (WIDEO, galeria)

Kolejny marsz w obronie dobrego imienia Papieża Polaka i Honorowego Obywatela Nowego Targu był wydarzeniem o wymiarze dekanalnym. Pochód z “największym na Podhalu feretronem” uformował się na dziedzińcu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Niesiony przez mężczyzn z formacji Wojownicy Maryi feretron z jednej strony ozdabiał wizerunek św. Jana Pawła II, a z drugiej – św. Andrzeja Boboli, jednego z patronów Polski, zwanego “dobrą nowiną dla znękanych nienawiścią”. Po kilku modlitewnych stacjach  marsz zakończył się na rynku.

Marsz w obronie św. Jana Pawła II w Nowym Targu. - Nie ma zgody na szkalowanie naszych świętych (WIDEO, galeria)

Wśród ok. 500 uczestników marszu, który wyruszył ze słowami modlitwy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, odmawiając Bolesną część Różańca,  zaznaczała się spora grupa osób w góralskim odzieniu. Pochód tworzyli także Rycerze Kolumba, przedstawiciele “Solidarności”, róż Żywego Różańca i innych organizacji wewnątrzparafialnych, także wierni z miasta i okolic. Wiele osób niosło papieskie chorągiewki i chorągiewki  z cytatami papieskich nauczań. Razem ze sztandarowymi delegacjami kilku oddziałów Związku Podhalan, pocztem Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Targu, góralami z parafii Rogoźnik, szła reprezentacja władz Nowego Targu. Honorowe Obywatelstwo Miasta Jan Paweł II przyjął bowiem w roku 1995.

Znacznie liczniejsza niż poprzednio grupa księży, na czele z dziekanem dekanatu nowotarskiego, ks. Stanisławem Strojkiem, i kustoszem ludźmierskiego Sanktuarium, ks. Jerzym Filkiem, reprezentowała całe podhalańskie duchowieństwo. Rozpoczęta przed kościołem modlitwa w intencji wiernych jak i ateistów, mediów czy krytyków kościoła – kontynuowana była i na rynku, dokąd uczestnicy marszu przywędrowali już w strugach deszczu i w pomrukach wiosennych grzmotów. Kapryśna aura nie rozproszyła zgromadzenia zdeterminowanego, by wyrazić swoją postawę wobec prób podważania autorytetu i zasług Papieża Polaka.

– Wróg stanął u naszych drzwi! U drzwi domu naszego rozumu, u drzwi naszego sumienia – grzmiał w żarliwym kazaniu, głoszonym z balkonu ratusza, ks. Henryk Paśko, proboszcz parafii Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu. – Stajemy przed ratuszem w obronie godności naszego św. Jana Pawła II, honorowego obywatela miasta Nowy Targ, który bezczelnie został oskarżony. I to przez kogo, przez ludzi, którzy mają na rękach krew ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Niedzielaka, ks. Zycha, ks. Kotlarza. Jeśli szanujesz dom swojego rozumu, jeśli szanujesz dom swojego sumienia, to nie możesz otworzyć tych drzwi byle komu, a tym bardziej tym o których wiesz, że są łajdakami – dodawał proboszcz Parafii św. Jadwigi Królowej. 

– Komu przeszkadzasz Ojcze Święty, komu przeszkadzamy my? Odpowiedź jest prosta: przeszkadzamy szatanowi i jego sługom – precyzował ks. Paśko.

Jednym z najbardziej wstrząsających punktów tej przemowy była reminiscencja “spotkania” z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa w czasie, gdy odwaga i sprzeciw miały swoją cenę.

Wydarzenia na płycie rynku zakończyli przedstawiciele Akcji Katolickiej, wręczając burmistrzowi Grzegorzowi Watysze tekst protestu sformułowany na okoliczność tego marszu, zawierający też oczekiwania wobec władz świeckich i kościelnych.

Przed błogosławieństwem i rozejściem się, uczestnicy marszu i zgromadzenia przed ratuszem odśpiewali “Boże, coś Polskę”. Rycerze Kolumba rozdali wszystkim kartoniki z wizerunkiem św. Jana Pawła II, herbami papieskim i nowotarskim po jednej stronie, a tekstem protestu po drugiej.

Tekst i fot. (p), (asz)

 

Piotr Starmach 25.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

10 komentarzy
Polka 21:17 26.03.2023

A ja się Wami nie brzydzę, jeno żal lewactwa ,bo gdy przyjdzie śmierć a wcześniej choroba ,to wołać będą tych grzesznych kapłanów, coby pomogli ,pomodlili się nad trumną.Nie tacy cwaniacy już byli. Hej.

Ateistaglobalista 16:03 26.03.2023

Polska Iranem Europy. Tak trzymac! Skutki widać w pustych Kościołach i Seminariach.

Polacy 13:43 26.03.2023

My Polacy brzydzimy się pedofilami i wami maszerujacymi tam (...)

Obiektywny 13:40 26.03.2023

Zwolennicy pedofilii przeszli.

Adam 13:37 26.03.2023

Czy to wy przypadkiem nie bronicie złego człowieka. Jak ujawnią się dokumenty kościelne to chciałbym widzieć wasze miny i reakcje

Rycho 13:10 26.03.2023

Jakich,, świętych,,??? Każdego papieża czeka rys historyczny. Lepiej będzie jak to zrobią Polacy, niż mielibyśmy się dowiadywać od obcych. A to że Wojtyła nie był,, święty,, to wszyscy wiedzą. Chronił zboczeńców seksualnych, niektórych przenosił a to wszystko, aby ratować kościół pedofilsko -katolicki. Ofiary były, są i będą, a kościół miał być, czysty jak żona cesarza. A przecież wszyscy wiemy, że,,czysty,,nie jest.

Jasiek 12:55 26.03.2023

Ksiądz przemawia z balkonu ratusza, jutro burniszcz będzie miał kazanie z ambony w kościele.

Wwa 11:43 26.03.2023

Średniowieczne to mało powiedziane:)

Kordian 23:51 25.03.2023

A sługami Szatana nie są przypadkiem księża pedofile? A ci co ich przenoszą z parafii na parafie i ukrywają przed sądami to potem nas mają umoralniac? Róbcie tak dalej z Kościołem to będziecie mieć pustki. Już teraz masa młodzieży odeszła.

Katolik 22:12 25.03.2023

Przecież nikt nie podważa świętości Naszego Papieża JPII... najbardziej krzywdzą jego pamięć ci obrońcy w tych marszach....wystarczy otworzyć archiwa i święty obroni się swoim świadectwem zycia pracy i czlowieczenstwa ...proste ale zagrazajace obecnej hierarchi Jędraszewskiego Dziwisza i im podobnym.... zrobią z tego taką szopkę jak z katastrofą smoleńską....zenada syf i pośmiewisko

Zobacz również