Kamery live
prognoza pogody

Mario Haas z Goszczyńskiego – finalistą 42. Olimpiady Języka Niemieckiego

3 kwietnia 2019 13:45

Uczeń I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, Mario Haas został finalistą 42. Olimpiady Języka Niemieckiego, znajdując się tym samym w gronie 83 najlepszych uczestników spośród łącznie 18 tys. biorących udział w olimpiadzie. Gala honorowa wręczania nagród laureatom i finalistom odbyła się w przepięknej auli Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego. Jako finalista OJN, Mario ma już zdaną maturę z j. niemieckiego na wszystkich poziomach na 100%.

Mario Haas z Goszczyńskiego - finalistą 42. Olimpiady Języka Niemieckiego

W tegorocznej Olimpiadzie Języka Niemieckiego wystartowało w Polsce 18 tysięcy uczniów. Liczba ta świadczy o dużym zainteresowaniu językiem niemieckim. Do finału, który odbywał się w Poznaniu 29-31.03.2019, dostało się 83 uczestników, wśród nich Mario Haas – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Goszczyńskiego. Mario jako finalista OJN ma już zdaną maturę z j. niemieckiego na wszystkich poziomach na 100%.

Gala honorowa wręczania nagród laureatom i finalistom odbyła się w przepięknej auli, w Collegium Minus Uniwersytetu Poznańskiego. Wśród znamienitych gości znaleźli się m.in. JM Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof.dr hab. Andrzej Lesicki, Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Hans Joerg Neumann, JM Rektor Uniwersytetu Europejskiego Viadrina dr Julia von Blumenthal, dziekan wydziału Neofilologii UAM dr hab. Aldona Sopata, przedstawiciel Instytutu Goethego dr Birgit Sekulski, przedstawiciel ambasady szwajcarskiej Jean -Pierre Schneuwly oraz prowadzący galę kierownik olimpiady mgr Piotr Jankowiak.

Wszyscy przemawiający goście podkreślali wagę znajomości języka niemieckiego w dzisiejszej Europie. Dla Polski Niemcy są najważniejszym partnerem gospodarczym, a więc znajomość języka niemieckiego jest nieodzowna w firmach, korporacjach, kancelariach prawniczych. Znajomość tego języka ma również służyć utrwaleniu pokojowego współistnienia na naszym kontynencie, lepszemu zrozumieniu odmiennych kultur.

Jednak finaliści olimpiady na poziomie centralnym współzawodniczą nie tylko w znajomości języka, ile w znajomości literatury, historii, geografii, kultury, polityki Niemiec. Dniami i nocami czytają dzieła Kafki czy Durrenmatta, zgłębiają zawiłości historyczne, rezygnują z wielu przyjemności dnia codziennego, jakimi cieszą się ich rówieśnicy.

Mario! Doceniamy Twoją ciężką pracę i serdecznie gratulujemy Ci sukcesu !

Oprac. Jadwiga Leja

mat. nadesłane

/os

os 03.04.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również