Kamery live
prognoza pogody

Maraton szachowy w Krościenku nad Dunajcem

20 listopada 2022 16:25

Aż 130 uczestników – zarówno dziewcząt, jak i chłopców – brało udział w Mistrzostwach Powiatu Nowotarskiego w Szachach. Rywalizowali oni w trzech grupach wiekowych: igrzyskach dzieci, igrzyskach młodzieży i licealiadzie. Zawody, tak jak w latach poprzednich, trwały 3 dni – od 16 do 18 listopada.

Maraton szachowy w Krościenku nad Dunajcem

Mistrzostwa odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Uczestnicy rywalizowali w systemie szwajcarskich, czyli po 7 rund w 15 minut. Sędzia głównym był niezawodny Jan Zapała z Mszany Dolnej. Jak podkreślili organizatorzy poziom zawodów w tym roku był bardzo wysoki, a walka zawodników zacięta, ale i partnerska. – Regulamin Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego nie przewiduje szachów indywidualnych, a drużynowe, ale my podczas Mistrzostw robimy wyjątek, bo nie każda szkoła jest w stanie wystawić drużynę – wyjaśnia Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. Dodaje, że organizatorzy po prostu najpierw robią rozgrywki indywidualne, a dopiero na ich podstawie wyłaniają zwycięskie drużyny.

Mistrzostwa odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: igrzyska dzieci (klasy od 1 do 6), igrzyska młodzieży szkolnej (klasy od 7 do 8) oraz licealiada (szkoły średnie). Uczestniczyli w nich zawodnicy z całego Powiatu Nowotarskiego. Zdecydowanie najwięcej było zawodników w kategorii igrzyska dzieci – 60 osób. W igrzyskach dzieci brali udział uczniowie aż 12 szkół: ze Szczawnicy, Grywałdu, Klikuszowej, Nowego Targu, Podczerwonego, Cichego, Skawy, Rokicin Podhalańskich, Chabówki, Jabłonki, Szlachtowej i Tylmanowej. W igrzyskach młodzieży szkolnej brało udział 6 szkół z Rabki Zdroju, Rokicin Podhalańskich, Szczawnicy, Lipnicy Wielkiej, Nowego Targu i Szlachtowej. Natomiast w licealiadzie brali udział zawodnicy z 7 szkół z Rabki Zdroju, Nowego Targu i Krościenka nad Dunajcem.

Niezwykłym fenomenem jest 8 – letni Szymon Machaj z Jabłonki, jest to zawodnik, który w ogólnopolskim rankingu szachistów z rocznika 2014 jest na drugim miejscu – podkreśla Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego mają już bardzo długą historię w kalendarzu imprez sportowych Nowotarżczyzny. Trwają już od kilkunastu lat , w tym po raz drugi są w Krościenku nad Dunajcem.

Bardzo dziękuję wójtowi Janowi Dydzie, że nigdy nam nie odmawia i zawsze możemy się tu spotkać – mówił Józef Dyda. Z kolei wójt Jan Dyda podziękował za przybycie zawodników i zapraszał ich na kolejny rok. – Bardzo się cieszę, że możemy was gościć w Krościenku nad Dunajcem, że rozwijają się tu szachy – mówił wójt Jan Dyda.

Organizatorem szachowych zmagań było Powiatowe Centrum Kultury, a współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Nowotarskiego w Szachach sprawował wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda.

Wyniki:

Licealiada

Dziewczęta:

1. Nadia Draus – Zespół Szkół Rabka Zdrój

2. Lidia Janc – Zespół Szkół Zawodowych i Placówek Krościenko nad Dunajcem

3. Emilia Piechowicz – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

Chłopcy:

1. Bartłomiej Paternoga – I LO im. Romera Rabka Zdrój

2. Jakub Skalany – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ

3. Maciej Styrylski – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ

Drużynowo:

  1. I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ
  2. Zespół Szkół Rabka Zdrój
  3. Zespół Szkół Zawodowych i Placówek Krościenko nad Dunajcem
 1. Igrzyska dzieci

Dziewczęta:

  1. Aleksandra Adnruszko SP Grywałd
  2. Nikola Olejarz SP Grywałd
  3. Katarzyna Knapczyk SP Grywałd

Chłopcy:

  1. Szymon Machaj SP nr 1 Jabłonka
  2. Nikita Velko SP nr 1 Szczawnica
  3. Jeremi Pastwa SP 11 Nowy Targ
 1.  
 1.  

Drużynowo:

  1. SP 1 Szczawnica
  2. SP Grywałd
  3. SP Klikuszowa
 1.  
 1.  

Igrzyska młodzieży szkolnej

Dziewczęta:

  1. Joanna Bandyk – SP nr 4 Lipnica Wielka
  2. Tamara Szczepaniak Filas – SP Szlachtowa
  3. Zuzanna Antalczyk – SP nr 4 Lipnica Wielka
 1.  
 1.  

Chłopcy:

  1. Mateusz Chromejko SP nr 2 Rabka Zdrój
  2. Konstantin Eliah Sadelkow SP nr 2 Rabka Zdrój
  3. Józef Gargol – SP nr 2 Rabka Zdrój
 1.  
 1.  

Drużynowo:

  1. SP nr 2 Rabka Zdrój
  2. SP nr 4 Lipnica Wielka
  3. SP Szlachtowa

mat. nadesłane

 1.  
 1.  
os 20.11.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również