Kamery live
prognoza pogody

Małopolskie Podsumowanie Sezonu Kolarskiego 2021 w MCK w Nowym Targu

27 lutego 2022 13:11

W Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu miało wczoraj miejsce Małopolskie Podsumowanie Sezonu Kolarskiego, podczas którego odbyła się uroczysta dekoracja najlepszych zawodniczek, zawodników oraz małopolskich klubów w kategoriach: MTB, kolarstwo szosowe, BMX, zjazd, pump track i trial. Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego określił sezon 2021 jako “nadzwyczajny”. Był to rok wielkich sukcesów (5 na 8 kolarzy-olimpijczyków z Tokio to właśnie sportowcy z Małopolski) ale też dużej straty, jaką poniosło środowisko kolarskie wraz ze śmiercią trenera Piotra Karkoszki. Dużą część uroczystości poświęcono właśnie tej postaci. Wśród  nagrodzonych, nie brakło reprezentantów Nowotarskiego Klubu Kolarskiego. 

Małopolskie Podsumowanie Sezonu Kolarskiego 2021 w MCK w Nowym Targu

Organizatorami wydarzenia byli Małopolski Związek Kolarski oraz Miasto Nowy Targ.

-Jest to także docenienie naszego zaangażowania w rozwój tego sportu – w Nowym Targu gościmy różne wyścigi organizowane przez Małopolski Związek Kolarski i ta współpraca układa się bardzo dobrze. Chętnie przystałem na propozycję, by to podsumowanie zorganizować właśnie u nas i gościć w nowym obiekcie zawodników, którzy w ubiegłym roku osiągnęli sukcesy na arenie ogólnopolskiej, ale reprezentują nasz region w różnych dyscyplinach kolarskich – mówi burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. 

Przybyłych z całej Małopolski zawodników i gości przywitał dyrektor MCK Andrzej Lichosyt. Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu przypominającego postać legendarnego w środowisku kolarskim trenera Piotra Karkoszki.

-Miniony rok był nadzwyczajny w naszej historii. Oby się taki rok powtórzył i oby się nie powtórzył, bo straciliśmy najwspanialszego działacza kolarskiego, który prowadził Klub Sokół Kęty, wychował mnóstwo olimpijczyków. Na ostatniej olimpiadzie była trójka jego wychowanków. Strata jest niepowetowana. Z drugiej strony był to rok wielkich sukcesów. Dość powiedzieć, że na olimpiadzie w Tokio na 8 reprezentantów Polski, 5 pochodziło z Małopolski. Tego nigdy wcześniej nie było – mieliśmy jednego reprezentanta i to był wielki, wielki sukces. Mamy całe mnóstwo młodych zawodników, którzy chcą iść śladami naszych olimpijczyków, naszych mistrzów. Jest potencjał – mówił Marek  Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego. 

Wybitnego trenera wspominała też olimpijka z Tokio i Rio de Janeiro Anna Lafourte (Plichta), wychowanka Klubu Sokół Kęty, której działacze związku kolarskiego wręczyli wczoraj na scenie MCK pamiątkowe wyróżnienie z okazji zakończenia kariery sportowej. 

-Pochodziłam z ubogiej rodziny, nie było nas stać na to, żeby rodzice kupili nam rowery, ale właśnie trener Karkoszka dał nam sprzęt i szansę. Skoro jesteście tutaj to znaczy, że ta szansa jest także przed wami – mówiła z łzami w oczach do młodych zawodników – Jesteście na początku tej swojej drogi i wszystko jest w waszych rękach. To są codzienne decyzje, codziennie trzeba stawiać czoło wszystkim przeszkodom. Pogoda w Polsce jest trudna do trenowania kolarstwa, ale chcę, żebyście wierzyli w to, że jeżeli dacie z siebie 100% to każdy z was może mieć później koszulki mistrza Polski, medale, pojechać na olimpiadę. To wszystko jest możliwe, jeżeli w to bardzo mocno uwierzycie. 

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewniła góralska muzyka Małych Śwarnych. Relacja filmowa – w najbliższym “Przeglądzie Tygodniowym”. 

os 27.02.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również