Kamery live
prognoza pogody

Małopolscy zakażeni – w szpitalach mniej niż połowa. Najczęstsza przyczyna – kontakt z potwierdzonym przypadkiem

30 marca 2020 20:19

MAŁOPOLSKA. W naszym województwie zakażenie koronawirusem zostało do dzisiaj potwierdzone u 174 osób. W tej liczbie mieści się 19 kolejnych przypadków.

Małopolscy zakażeni – w szpitalach mniej niż połowa. Najczęstsza przyczyna – kontakt z potwierdzonym przypadkiem

W nowej grupie znalazło się:

– 7 osób z Krakowa (2 młodych mężczyzn, 1 młoda kobieta oraz 4 kobiety w sile wieku)

– 5 osób z powiatu wielickiego (2 kobiety w sile wieku i 3 mężczyzn w sile wieku)

– 2 osoby z powiatu krakowskiego (2 kobiety w sile wieku)

– 2 osoby z powiatu brzeskiego (2 kobiety w sile wieku)

– 1 osoba z powiatu bocheńskiego (młoda kobieta)

– 1 osoba z powiatu oświęcimskiego (mężczyzna w sile wieku)

– 1 osoba z powiatu dąbrowskiego (mężczyzna w sile wieku).

2 osoby z tej grupy są hospitalizowane, a pozostałych 17 osób przebywa w izolacji domowej, ponieważ czuły się na tyle dobrze.

Jak informuje biuro prasowe wojewody, hospitalizowani przebywają  głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie niewielka grupa jest leczona w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego. Większość z nich jest w stanie dobrym lub stabilnym. Stan kilku pacjentów określa się jako ciężki.

Najczęściej źródłem zakażenia – jak wskazują wywiady epidemiologiczne – był kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także z Niemczech czy w Meksyku.

Badania w laboratorium krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II ruszyły 12. marca. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie, a w mniejszej ilości również 5. Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie.

W ilości stwierdzonych przypadków przodują miasto Kraków, powiat krakowski i powiat wielicki. Wypuszczenie ze szpitala posła Edwarda Siarki sprawia, że stan stwierdzonych przypadków w powiecie nowotarskim wrócił do zera.

Jeśli chodzi o płeć i strukturę wiekową zakażonych –  przeważają mężczyźni, a najwięcej przypadków odnotowywanych jest w przedziale 40 – 60 lat. 

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 30.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również