Małopolscy Terytorialsi rosną w siłę
– Blisko 130 ochotników zdecydowało się dołączyć do 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Serdecznie gratuluję tej decyzji! Wola służenia Ojczyźnie to wielki i piękny wyraz patriotyzmu. Wśród nowych rekrutów są osoby w przedziale wiekowym od 18 do 53 lat. Mamy zatem młodych, którzy na początku swojej drogi zawodowej postawili na Wojsko. Ale są i bardziej dojrzałe osoby, z doświadczeniem życiowym, chcący wnieść swoją wiedzę i umiejętności do służby wojskowej. Wszyscy gotowi podjąć wyzwanie, by dbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny i służyć lokalnej społeczności – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
W podkrakowskiej Rząsce, siedzibie 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (MBOT), trwa kolejne wcielenie nowych rekrutów. To nie tylko wydarzenie o zasięgu lokalnym, ale także okazja dla mieszkańców Podhala, w tym Nowego Targu, by włączyć się w struktury obrony terytorialnej i aktywnie uczestniczyć w budowaniu bezpieczeństwa regionu.
Podhale w zasięgu działania MBOT
11 MBOT, im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, obejmuje swoim zasięgiem całą Małopolskę, w tym także Podhale. Mieszkańcy regionu mogą brać udział w szkoleniach, które odbywają się w różnych lokalizacjach, a ich elastyczny charakter umożliwia pogodzenie służby z codziennymi obowiązkami zawodowymi i osobistymi. Brygada ma obecnie ponad 2200 żołnierzy i składa się z batalionów lekkiej piechoty w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej.
Wcielenie – pierwszy krok
Wcielenie nowych żołnierzy, które odbywa się w Rząsce, jest początkiem ich drogi w służbie Rzeczypospolitej. Jak mówi płk Marcin Siudziński, dowódca 11 MBOT, to okazja do zapoznania się z zasadami funkcjonowania jednostki i codziennym życiem żołnierzy. Rekruci, którzy wcześniej nie mieli styczności z wojskiem, przechodzą 16-dniowe szkolenie podstawowe, natomiast osoby z doświadczeniem w armii uczestniczą w 8-dniowym szkoleniu wyrównawczym.
Wyzwanie dla ciała i umysłu
Szkolenie obejmuje zarówno podstawy teoretyczne, jak i praktyczne – od umiejętności taktycznych po strzeleckie. Kulminacyjnym momentem jest egzamin w formie tzw. „pętli taktycznej”, która sprawdza zdolności praktyczne, przygotowanie fizyczne i odporność psychiczną. Po jego zdaniu żołnierze składają przysięgę wojskową – w tym roku odbędzie się ona 30 listopada w Tarnowie.
Pomoc blisko domu
Jak podkreśla wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar, żołnierze 11 MBOT wspierają lokalne społeczności w kryzysowych momentach, takich jak powodzie czy inne klęski żywiołowe. We wrześniu brygada pomagała w walce ze skutkami ulew, a obecnie wspiera poszkodowanych przez powódź w Lądku-Zdroju.
Dlaczego warto?
Służba w MBOT to możliwość zdobycia nowych umiejętności, współpracy z ekspertami – w tym byłymi żołnierzami wojsk specjalnych i uczestnikami misji zagranicznych – oraz realnego wsparcia lokalnej społeczności. To także szansa dla mieszkańców Podhala, by wzmocnić swoje więzi z regionem, działając w służbie dla jego bezpieczeństwa.
Więcej informacji o 11 MBOT oraz rekrutacji można znaleźć na stronie: wojsko-polskie.pl/11bot.
/źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/
Komentarze