Kamery live
prognoza pogody

„Mali Śwarni” w Chicago – relacja z listopadowej wyprawy za ocean

3 grudnia 2016 16:32

Zespół „Mali Śwarni” przebywał w Chicago na zaproszenie Zarządu Głównego Związku Podhalan Północnej Ameryki, a celem wyjazdu był udział w XXXIV Festiwalu „Na Góralską Nute”. W czasie dwóch występów, 12. i 13. listopada, dzieci pod kierownictwem Bernadety Szumal zaprezentowały podhalański taniec, muzykę i śpiew. Według obserwatorów, dzieci pokazały rzadko już przypominany starodawny taniec góralski, nagrodzony gromkimi brawami.

„Mali  Śwarni”  w Chicago - relacja z listopadowej wyprawy za ocean

Niedzielny występ poprzedzony był mszą św. w Kościele św. Kamila, gdzie „Mali Śwarni” dali oprawę góralską mszy św., na którą licznie przybyli Podhalanie żyjący w Chicago.

Dużą atrakcją było również zwiedzanie centrum Chicago – Downtown , gdzie „wieżowce sięgały chmur”, a widoki ze 103 piętra wieżowca Willis Tower – (dawniej Sears Tower) zrobiły wrażenie i zostaną w naszej pamięci i na licznie zrobionych zdjęciach. „ Fasolka” w Millennium Park, wystawa zwierząt w „ The Field Museum” i pobyt w „ John G. Shedd Aquarium” wraz z pokazem tresury delfinów, to kolejne atrakcje tego dnia. A na koniec niezapomniany widok – Downtown nocą z tysiącami światełek. A wszystko to dzięki hojności członków Koła Nr 2 Nowy Targ ZPPA z prezesem Kazimierzem Kołodziejczykiem na czele, którzy zasponsorowali tę wycieczkę, jak również poczęstunek na ognisku integrującym obydwa zespoły. Podczas spotkania zespołu z Zarządem Koła, otrzymaliśmy również liczne pamiątki, przekazując także i nasze podziękowania.

Wyrazy wdzięczności i podziękowania kierujemy również do kierowniczki „Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA” – Bożeny Mąka, mocno zaangażowanej w nasz pobyt , jak i rodziców dzieci , którzy w ramach wymiany i integracji , przyjęli i otoczyli opieką naszą zespołową rodzinę. To również dzięki nim, mogliśmy dodatkowo zobaczyć atrakcje Ameryki. Kilka spotkań obu zespołów zaowocowało nowymi znajomościami.

Pobyt w „Ameryce” to na pewno niezapomniane przeżycie dla dzieci i opiekunów naszego zespołu. Życzliwość jaką nam okazano i rodzinną atmosferę nie da się opisać w kilku słowach. Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Głównemu ZPPA , a szczególnie prezesowi Józefowi Cikowskiemu, wiceprezesowi ds. kultury – Zdzisławowi Doruli , pani wiceprezes Zofii Bobak-Ustupskiej i sekretarz generalnej – Helenie Studenckiej, za zaproszenie , możliwość udziału w Festiwalu, gościnność i niezapomniane chwile. Dziękujemy wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszego wyjazdu i pobytu w Ameryce. Bóg zapłać!

Z góralskim pozdrowieniem,

Bernadeta Szumal – kierownik zespołu

Wojtek Groń – prezes Towarzystwa Przyjaciół Dziecięcego Zespołu „Mali Śwarni”

fot. arch. zespołu

NT24TV 03.12.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również