Kamery live
prognoza pogody

Magistrala geotermalna – z pozwoleniem na budowę. Teraz szukanie środków

13 lipca 2022 01:42

NOWY TARG. Umowa na wykonanie najgłębszego w świecie odwiertu geotermalnego jest podpisana, wiercenia zaczną się za kilka miesięcy. Czy na czas, kiedy ciepło z głębi ziemi mogłoby wreszcie popłynąć w stronę Nowego Targu miasto zdąży z magistralą przesyłową?

 

Magistrala geotermalna – z pozwoleniem na budowę. Teraz szukanie środków

Ten planowany od dawna, preizolowany ciepłociąg z Bańskiej Niżnej do nowotarskiej kotłowni MPEC-u ma mieć długość ok. 5-kilometrową, jednak, jak każda inwestycja liniowa w naszym regionie, natrafił na spory opór materii. Prace projektowe, z powodu trudnych uzgodnień na gruncie, przeciągały się, ale teraz można już mówić o ich szczęśliwym finale.

– Zakończyło się postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę tej magistrali – mówi burmistrz Grzegorz Watycha. – Rozliczamy teraz dotację w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, ponieważ dokumentacja projektowa była dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz. No i piszemy wnioski do Narodowego Funduszu, żeby został uruchomiony program dotacyjny i żebyśmy mogli ubiegać się o sfinansowanie znacznej części kosztów budowy tej magistrali.

Wzrost cen materiałów – przede wszystkim stali – i robocizny sprawia, że koszt tej inwestycji może być teraz nawet 100-milionowy. Kiedy przed kilkoma laty miasto zaczynało projektowanie magistrali, mowa była jeszcze o 30 milionach.

– Chcemy powalczyć o pieniądze na budowę, po to, żeby nasz MPEC mógł stać się przedsiębiorstwem efektywnym energetycznie i przede wszystkim ekologicznym; żeby mógł odejść od węgla, który jest coraz, coraz droższy – deklaruje burmistrz.

Plany MPEC-u dotyczące rozwoju sieci ciepłowniczej i dywersyfikacji źródeł energii są ambitne. Obejmują m.in. produkcję prądu z pomocą silników kogeneracyjnych. Geotermalne ciepło z nowego, głębokiego na 7 kilometrów odwiertu, ma popłynąć do odbiorców w 2025 roku. Dlatego w przypadku budowy magistrali przesyłowej ważny jest czas.

– Jeżeli tylko udałoby się pozyskać środki zewnętrzne na budowę magistrali, to mogłaby ona powstać w terminie 1,5 roku do 2 lat – prognozuje gospodarz miasta. – Ale nie ruszymy bez przyznanych środków zewnętrznych. Jeżeli Narodowy Fundusz nie będzie mógł w tym momencie  uruchomić takiego programu dotacyjnego, to pozostaje nam czekać na uruchomienie środków unijnych i tutaj mamy wielką nadzieję, że nowa perspektywa unijna, z racji tego, że Unia kładzie duży nacisk na czyste ogrzewanie, na zieloną energię, stworzy szansę pozyskania dotacji na budowę magistrali. Wtedy dopiero będzie możliwe ogłoszenie przetargu i przystąpienie do realizacji.

Miasto liczy, że parlamentarzyści będą optować za dotacyjnym programem, może się też w międzyczasie pojawić jakieś nowe źródło finansowania.

– Jestem przekonany, że skoro dostaliśmy dotację na dokumentację projektową, to również zostanie uruchomiony program dotacyjny na samo wykonanie magistrali – nie ukrywa burmistrz. – A magistrala – wiadomo, że pozwoli też mieszkańcom Nowego Targu, ale i mieszkańcom gminy Szaflary spełnić wymagania uchwały antysmogowej dla Małopolski.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

 

Anna Szopińska 13.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również