nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Maestro Żegalski – wprost z malarskiego Parnasu

NOWY TARG. Żegalski – prawdziwe malarstwo. Tytuł ekspozycji wypełniającej teraz wnętrze Galerii BWA „Jatki” mówi właściwie wszystko. Obrazy Leszka Michała Anioła Buonarottiego Żegalskiego – tak, artysty aż tylu imion – też jednak mówią: każdy swoim mocnym, bardzo mocnym głosem.

Nieczęsto we współczesnej sztuce mammy okazję obcować z tak wyrazistą i sugestywną osobowością malarską; z tak ciekawym,  dowcipnym, nieraz też szokującym konceptem, ale też z tak świadomym i konsekwentnym odwołaniem się do młodopolskiej tradycji, zwłaszcza do symbolicznych wizji Jacka Malczewskiego.

Maestro Żegalski pochodzi z Cieszyna. Artystyczne studia zaczął w Katowicach, jako uczeń Jerzego Dudy-Gracza,  skończył natomiast w krakowskiej Akademii. W 1988 r. zdobył prestiżową nagrodę – Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88”. Po tym sukcesie wyjechał jednak do Niemiec, następnie do Belgii. Gdziekolwiek przebywa – intensywnie tworzy, wystawia, wzbogaca swoją osobowością elitarne artystyczne grupy. Jednocześnie pozostaje wierny idei malarstwa prawdziwego, czyli realistycznego w swojej istocie, figuratywnego i znakomitego warsztatowo.

Na swoim koncie ma już wybitny cieszynianin pond 300 wystaw indywidualnych i udział w najważniejszych wydarzeniach artystycznych Europy – Targach Sztuki w Barcelonie, wystawach w Paryżu. Jego malarskie dzieła prezentowane były w Niemczech, Holandii, Polsce, Rosji, Francji, Szwajcarii, we Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii, Kanadzie.
/as

0 0

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna