Kamery live
prognoza pogody

Maestro Żegalski – wprost z malarskiego Parnasu

1 maja 2016 07:25
Wyciszenie Włącz dźwięk

NOWY TARG. Żegalski – prawdziwe malarstwo. Tytuł ekspozycji wypełniającej teraz wnętrze Galerii BWA „Jatki” mówi właściwie wszystko. Obrazy Leszka Michała Anioła Buonarottiego Żegalskiego – tak, artysty aż tylu imion – też jednak mówią: każdy swoim mocnym, bardzo mocnym głosem.

Nieczęsto we współczesnej sztuce mammy okazję obcować z tak wyrazistą i sugestywną osobowością malarską; z tak ciekawym,  dowcipnym, nieraz też szokującym konceptem, ale też z tak świadomym i konsekwentnym odwołaniem się do młodopolskiej tradycji, zwłaszcza do symbolicznych wizji Jacka Malczewskiego.

Maestro Żegalski pochodzi z Cieszyna. Artystyczne studia zaczął w Katowicach, jako uczeń Jerzego Dudy-Gracza,  skończył natomiast w krakowskiej Akademii. W 1988 r. zdobył prestiżową nagrodę – Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki „Arsenał 88”. Po tym sukcesie wyjechał jednak do Niemiec, następnie do Belgii. Gdziekolwiek przebywa – intensywnie tworzy, wystawia, wzbogaca swoją osobowością elitarne artystyczne grupy. Jednocześnie pozostaje wierny idei malarstwa prawdziwego, czyli realistycznego w swojej istocie, figuratywnego i znakomitego warsztatowo.

Na swoim koncie ma już wybitny cieszynianin pond 300 wystaw indywidualnych i udział w najważniejszych wydarzeniach artystycznych Europy – Targach Sztuki w Barcelonie, wystawach w Paryżu. Jego malarskie dzieła prezentowane były w Niemczech, Holandii, Polsce, Rosji, Francji, Szwajcarii, we Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii, Kanadzie.
/as

NT24TV 01.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również