Kamery live
prognoza pogody

List otwarty w sprawie zniszczonych banerów wyborczych Dudy i Kidawy-Błońskiej

Jagna Marczułajtis-Walczak zwraca się do mieszkańców Podhala o zaprzestanie niszczeniu plakatów i banerów wyborczych kandydatów na Prezydenta Polski jakiejkolwiek partii politycznej. Do takich sytuacji doszło ostatnio w Nowym Targu i Szaflarach, gdzie uszkodzone zostały wizerunki Andrzeja Dudy i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

List otwarty w sprawie zniszczonych banerów wyborczych Dudy i Kidawy-Błońskiej

Zdjęcie archiwalne

W liście otwartym posłanki Platformy Obywatelskiej czytamy (pisownia oryginalna):

“Drodzy mieszkańcy Podhala,

Od kilku tygodni toczy się kolejna kampania wyborcza, którą zwieńczą wybory prezydenckie. Tak więc do 10 maja będą rozmieszczone w przestrzeni publicznej banery i plakaty wyborcze, będą różnymi drogami kolportowane ulotki. Jest to przejaw demokracji, której podstawą są powszechne i bezpośrednie wybory.

Niestety, niechlubnym elementem kampanii wyborczych jest niszczenie banerów i plakatów, które są zrywane, na których dopisywane są czasem obelżywe hasła. W pierwszym tygodniu kampanii w Nowym Targu na ulicy Kościuszki na dwóch banerach oszpecono wizerunek Andrzeja Dudy, na Zakopiance w granicach Szaflar, wycięto z banera twarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Zapewne takich przykładów można wskazać znacznie więcej i wszystkie te przypadki należy jednoznacznie potępić bez względu na polityczne sympatie i antypatie. 

Niszczenie banerów i plakatów wyborczych nie jest formą aktywności politycznej, ale zwyczajnym chuligaństwem, formą agresji i świadectwem nienawiści, która coraz częściej pojawia się w naszym życiu publicznym. Należy pamiętać, że materiały wyborcze są własnością komitetów wyborczych i ich niszczenie, poza oczywistym wymiarem moralnym, jest również sprzeczne z prawem.

Jedyną dopuszczalną prawnie i moralnie formą ingerencji jest zgłaszanie policji, władzom lokalnym lub komitetom wyborczym przypadków naruszania prawa lub dobrych obyczajów (lokowanie banerów lub plakatów w miejscach zakazanych czy też umieszczanie na nich treści sprzecznych z prawem [hasła nieobyczajne lub obraźliwe, wzywanie do nienawiści, szkalowanie konkretnych osób itp.]).

Nie możemy oczekiwać, aby wszyscy wokół nas podzielali nasze poglądy i nasze przekonania. To w państwach totalitarnych próbowano zmusić ludzi, aby myśleli tak samo, czuli tak samo i zachowywali się tak samo. Mamy prawo sie różnić, ale mamy też obowiązek szanować prawo do inności. W czasie wyborów szacunek dla innych i dojrzałość obywatelska nakazują szanować plakaty i banery politycznych przeciwników.

Jagna Marczułajtis-Walczak,

poseł na Sejm RP”

 

/ps/

Piotr Starmach 12.03.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
*ANONIM* 21:16 12.03.2020

Niech się weżmie za to Wydział "promocji" , bo fatalnie gospodaruje pieniędzmi, przypominam , że nie tylko są banery niszczone! Do roboty!

Zobacz również