Kamery live
prognoza pogody

List otwarty do Grzegorza Watychy – Burmistrza Miasta Nowy Targ

Na adres mailowy naszej redakcji wpłynął  “List otwarty do Grzegorza Watychy – Burmistrza Miasta Nowy Targ”, podpisany przez Jana Siękę w imieniu nowo powstałego stowarzyszenia “Nowy Targ dla mieszkańców”. Jan Sięka jest osobą od kilku lat zaangażowaną w sprawy ekologii, zasłynął m.in. jako propagator tzw. “palenia od góry” i współorganizator w mieście akcji pokazowych związanych z tym sposobem palenia. W ostatnich wyborach samorządowych kandydował do Rady Miasta Nowy Targ z listy komitetu wyborczego “Dobra zmiana w Mieście”, którego liderem był Paweł Liszka. 

List otwarty do Grzegorza Watychy – Burmistrza Miasta Nowy Targ

fot. arch. nowytar24.tv

Jak czytamy w oficjalnej ewidencji, celem Stowarzyszenia “Nowy Targ dla mieszkańców” jest m.in. uczestniczenie w wyborach do organów samorządowych i państwowych, kreowanie środowiska ludzi profesjonalnie zajmujących się zagadnieniami rozwoju samorządu terytorialnego, wpływanie na zmiany regulacji prawnych pożądanych przez gminy i powiaty, podejmowanie działań dla zapewnienia właściwego rozwoju psychofizycznego człowieka, zgodnych z kulturą i tradycją chrześcijańską, wspieranie inicjatyw obywatelskich i podejmowanie działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnych i demokracji obywatelskiej, czy kreowanie rozwoju miasta Nowy Targ i regionu Podhala. Stowarzyszenie jest nowe, zostało zarejestrowane 12 maja 2021 roku. 

Poniżej pełna treść listu otwartego do burmistrza Nowego Targu:

“Stowarzyszenie „Nowy Targ dla Mieszkańców” pragnie zaprotestować przeciwko nietrafionej i szkodliwej decyzji Burmistrza Miasta, w sprawie przeniesienia stacji pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Wyrażamy zdumienie tym, że włodarz miasta, które w ostatnim czasie zostało okrzyknięte „Smogową Stolicą Europy”, problem szkodliwego dla zdrowia powietrza próbuje rozwiązać w tak nietrafiony sposób. Naraża tym samym na szwank dobre imię Nowego Targu i zdrowie mieszkańców. Jest to decyzja szkodliwa, bowiem funkcjonowanie stacji w jednym i tym samym miejscu jest niezwykle istotne dla monitorowania postępów w realizacji działań na rzecz ochrony powietrza. Dezaprobatę wobec takiego stanu rzeczy jednoznacznie wyraziły też w swoich oświadczeniach Główny Inspektorat Ochrony Środowiska i Polski Alarm Smogowy. Również my, jako stowarzyszenie „Nowy Targ dla Mieszkańców”, nie zgadzamy się na taką formę prowadzenia polityki ekologicznej.

Burmistrz Miasta w naszym przekonaniu zachowuje się w ten sposób, jakby ponad zdrowie i życie mieszkańców przedkładał swój interes wyborczy, licząc na sztuczną poprawę wskaźników jakości powietrza. Zapomina jednak, że to nie mieszkańcy są dla burmistrza lecz burmistrz winien pełnić rolę służebną w stosunku do mieszkańców. Wzywamy Grzegorza Watychę do zmiany tej szkodliwej decyzji i podjęcia bardziej efektywnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Dotychczasowe działania nie przynoszą spodziewanego efektu. Jeżeli wziąć pod uwagę lata 2018-2020, to jakość powietrza, według wskazań stacji pomiarowej, ulega pogorszeniu w zakresie rakotwórczego benzoalfapirenu!

Działania na rzecz poprawy stanu środowiska winny być stać się priorytetem, bo mają realny wpływ na jakość życia w mieście, jego dobre imię, zdrowie i życie mieszkańców. Proszę pamiętać, że Nowy Targ jest dla Mieszkańców!

Jan Sięka

Stowarzyszenie “Nowy Targ dla Mieszkańców”

os 18.12.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
wstążki & kolesiostwo 14:27 19.12.2021

No i dobrze wreszcie będzie jakas alternatywa do pachnącej smogiem i stęchlizną Naszej Watahy

Nowa lepsza zmiana 09:40 19.12.2021

3 lata spokoju było, nie było akcji odgórnego palenia węgla, do wyborów 2 lata więc kampanie czas zacząć

Zobacz również