transmisja na żywo:
TatrySki Podhale Nowy Targ - GKS Tychy
Zapraszamy już w czwartek 21 marca 2019r. od godz. 17:40 !
oglądaj na żywo
nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Legioniści Piłsudskiego – przywróceni społecznej pamięci

Z inicjatywy Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, w Kwaterze Żołnierzy Legionów Polskich na nowotarskim Cmentarzu Komunalnym, odbyła się dziś skromna, ale bardzo poruszająca ceremonia przywrócenia społecznej pamięci nieznanych dotychczas z imienia i nazwiska żołnierzy spoczywających w tejże kwaterze. W ceremonii wzięli udział harcerze i młodzież z nowotarskich szkół – to właśnie oni dokonali zamiany tabliczek „nieznany” na nowe, imienne. 

Nazwiska dziewięciu żołnierzy, pochowanych do dziś dnia jako „nieznani” pośród tych znanych z imienia i nazwiska legionistów w Kwaterze Żołnierzy Legionów Polskich, udało się odnaleźć i zidentyfikować w wyniku kilkuletnich badań historycznych przeprowadzonych przez Roberta Kowalskiego, kierownika Muzeum Podhalańskiego.

Aktu zmiany dotychczas znajdujących się na krzyżach tabliczek NIEZNANY na nowe IMIENNE, dokonały delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, w Nowym Targu, Drużyna harcerska „Salamandry” ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika nr 2 w Nowym Targu, Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu, dokonały  Przypomniane zostały sylwetki żołnierzy: FREYNO Wacław, MATUSZ Bolesław, OSMULSKI Mieczysław, OSTROWSKI Daniel, OTTAWA MARIAN, POL MARIAN, PONIKIEWSKI Feliks, PUDŁO Jan, ZAJĄCZKOWSKI Czesław, których krótkie biogramy odczytywali sami uczniowie. 

fot. Muzeum Podhalańskie

Przy każdym krzyżu zapalony został również znicz pamięci. Modlitwę za zmarłych, pochowanych żołnierzy poprowadził ksiądz Włodzimierz Szumiec z parafii pw. św. Katarzyny, następnie uczestnicy uroczystości odśpiewali wspólnie pieśń „My pierwsza Brygada”. 

-Większość rodzin tych żołnierzy nie zna ich miejsca pochówku. Udało się odnaleźć rodzinę Daniela Ostrowskiego, bardzo cieszą się, że znane jest już miejsce, w którym jest pochowany– wspominał podczas uroczystości Robert Kowalski.

Na zakończenie uroczystości, przy każdym z 26 krzyży w kwaterze symbolicznie przystanął jeden uczeń … Ten widok z cała brutalnością uświadomił wszystkim, że pod metalowymi krzyżami spoczywają najprawdziwsi żołnierze, polscy patrioci.

Uroczystości odbyły się w ramach Programu edukacyjno-naukowego „Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera wojenna z lat 1914-1923 w Nowym Targu”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wpisują się cykl miejskich i powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

fot. os

tekst: Muzeum Podhalańskie/Facebook

Materiał filmowy z wydarzenia – w „Przeglądzie Tygodniowym”. 

/os

6 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 komentarzy

pas

Listopad 09, 2018, o 12:16:36

Kto te dzieci uczy moralności?

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna