KWADRANS AKADEMICKI. Wznowione wykłady rektorskie i inauguracja Centrum Badań Regionalnych
NOWY TARG. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa reaktywuje cykl wykładów rektorskich. Inauguruje też działalność świeżo powołanego Centrum Badań Regionalnych i rozpoczyna praktyczną już współpracę z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Otwarta i popularnonaukowa formuła wykładów powinna zachęcić do udziału współpracujące z „Podhalanką” placówki, ale też środowisko senioralne.

Poniedziałkowy wykład oficjalnie zainaugurował działalność Centrum. Był też okazją do zaprezentowania kierującego nim profesora akademickiego, dra hab. Grzegorza Niecia – bibliologa, historyka i polonistę, związanego z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Uniwersytet Pedagogiczny to znany ośrodek badań regionalistycznych. Z nim też był związany zmarły ubiegłym roku prof. Feliks Kiryk. Pożegnany w wieku 88 lat wybitny historyk, mediewista i wydawca źródeł, jest też autorem kilkudziesięciu monografii miast i wsi Polski południowej. Na Podhalu zasłynął jako współautor potężnej, naukowej już monografii „Dzieje Miasta Nowego Targu”.
Gościem zaproszonym do wygłoszenia inauguracyjnego wykładu był właśnie uczeń tego mistrza – dr hab. Konrad Meus. W lekkiej, prelekcyjnej i multimedialnej formie, tytułem wprowadzenia, starał się on przybliżyć słuchaczom teorię i praktykę badań regionalistycznych w terenie. A wiele przykładów potwierdza, że ich efekty służą też budowaniu marki miejscowości i całego regionu.
Prelegent wspomniał na dwie wielce zasłużone dla badań regionalistycznych postaci – tych, którzy końcem XIX wieku zakładali „Kwartalnik Historyczny”, czyli Franciszka Xawerego Liskego i Oswalda Balzera.
Odsłaniając warsztat badacza regionalisty, autor inauguracyjnego wykładu wskazał na trzy ośrodki, w których archiwach niezawodnie trafi on na materiały dotyczące galicyjskich, w tym podhalańskich miejscowości. Prócz oczywiście Krakowa, są to: Wiedeń, Lwów i… Jerozolima. Ilustrował te ciekawostki intrygującym filmem o nieprzebranych zasobach archiwum lwowskiego, które mieści się w obiektach klasztoru bernardynów i kryje wiele cennych archiwaliów.
Z wykładu skorzystało audytorium o dużym przekroju wiekowym – od studentów po grupę słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku. A kolejne takie wydarzenia powinny przyciągnąć jeszcze szerszą publiczność.
Jak zapowiada p.o. rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń – rozszerzy się też ich zakres tematyczny, obejmując nie tylko kulturę regionalna, ale też różne zagadnienia, które mają wpływ na życie i wizerunek całego subregionu, czyli m.in. ekonomię, zdrowie, architekturę itd.
(asz)
Komentarze