Kamery live
prognoza pogody

KWADRANS AKADEMICKI. Wznowione wykłady rektorskie i inauguracja Centrum Badań Regionalnych

26 stycznia 2023 11:26

NOWY TARG. Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa reaktywuje cykl wykładów rektorskich. Inauguruje też działalność świeżo powołanego Centrum Badań Regionalnych i rozpoczyna praktyczną już współpracę z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Otwarta i popularnonaukowa formuła wykładów powinna zachęcić do udziału współpracujące z „Podhalanką” placówki, ale też środowisko senioralne.    

KWADRANS AKADEMICKI. Wznowione wykłady rektorskie i inauguracja Centrum Badań Regionalnych

Poniedziałkowy wykład oficjalnie zainaugurował działalność Centrum. Był też okazją do zaprezentowania kierującego nim profesora akademickiego, dra hab. Grzegorza Niecia – bibliologa, historyka i polonistę, związanego z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Uniwersytet Pedagogiczny to znany ośrodek badań regionalistycznych. Z nim też był związany zmarły ubiegłym roku prof. Feliks Kiryk. Pożegnany w wieku 88 lat wybitny historyk, mediewista i wydawca źródeł, jest też autorem kilkudziesięciu monografii miast i wsi Polski południowej. Na Podhalu zasłynął jako współautor potężnej, naukowej już monografii „Dzieje Miasta Nowego Targu”.

Gościem zaproszonym do wygłoszenia inauguracyjnego wykładu był właśnie uczeń tego mistrza – dr hab. Konrad Meus. W lekkiej, prelekcyjnej i multimedialnej formie, tytułem wprowadzenia, starał się on przybliżyć słuchaczom teorię i praktykę badań regionalistycznych w terenie. A wiele przykładów potwierdza, że ich efekty służą też budowaniu marki miejscowości i całego regionu.

Prelegent wspomniał na dwie wielce zasłużone dla badań regionalistycznych postaci – tych, którzy końcem XIX wieku zakładali „Kwartalnik Historyczny”, czyli Franciszka Xawerego Liskego i Oswalda Balzera.

Odsłaniając warsztat badacza regionalisty, autor inauguracyjnego wykładu wskazał na trzy ośrodki, w których archiwach niezawodnie trafi on na materiały dotyczące galicyjskich, w tym podhalańskich miejscowości. Prócz oczywiście Krakowa, są to: Wiedeń, Lwów i… Jerozolima. Ilustrował te ciekawostki intrygującym filmem o nieprzebranych zasobach archiwum lwowskiego, które mieści się w obiektach klasztoru bernardynów i kryje wiele cennych archiwaliów.

Z wykładu skorzystało audytorium o dużym przekroju wiekowym – od studentów po grupę słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku. A kolejne takie wydarzenia powinny przyciągnąć jeszcze szerszą publiczność.

Jak zapowiada p.o. rektora dr Bianka Godlewska-Dzioboń – rozszerzy się też ich zakres tematyczny, obejmując nie tylko kulturę regionalna, ale też różne zagadnienia, które mają wpływ na życie i wizerunek całego subregionu, czyli m.in. ekonomię, zdrowie, architekturę itd. 

(asz)

 

 

Anna Szopińska 26.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również