Kamery live
prognoza pogody

Kto zbiera czarki?

11 kwietnia 2021 11:40

W nowotarskich lasach pojawiły się pierwsze grzyby. Niestety, nie mówimy tu o prawdziwkach, kozakach czy tzw. pociecach. Spragnieni grzybiarze docenią jednak fakt obecności czarek szkarłatnych.

Kto zbiera czarki?

Wiele osób może sądzić, że ten ciekawy, czerwony owocnik nie jest grzybem, a bliżej nieokreślonym porostem. A jednak, czarka szkarłatna to jeden z pierwszych, wiosennych grzybów, na które możemy natknąć się w lasach liściastych i na wilgotnych glebach.

Czarki w Polsce to rzadki gatunek grzyba. Jeszcze do niedawna (do 2014 roku – przyp. red.) znajdował się pod ochroną i był gatunkiem ściśle chronionym. Na szczęście jego populacja w ostatnich latach wzrosła, dzięki czemu ponownie można go zbierać. Mimo to nadal znajduje się na czerwonej liście roślin i grzybów w Polsce – inaczej mówiąc, zagrożonych wymarciem.

Czarka szkarłatna to grzyb jadalny. Jednak jego smak nie jest zbytnio ceniony przez wielu grzybiarzy. Część z nich spożywa je w marynacie, inni po przegotowaniu przyrządzają je w sałatce, najbardziej odważni spożywają je na surowo z solą (czego raczej odradzamy). Od smaku bardziej fascynuje ich niestandardowy, miseczkowaty kształt. Z tego też względu czarki szkarłatne stanowią świetny dodatek dekoracyjny do potraw czy ozdób.

Ci, którzy mimo wszystko nie odważą się ich zebrać i posmakować, mogą cieszyć oczy ich coraz liczniejszą obecnością w nowotarskich lasach. Najważniejsze jednak – aby ich nie niszczyć. To co my nie wykorzystamy, będzie pokarmem dla leśnej zwierzyny.

redakcja 11.04.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również